خانه / دسته‌بندی نشده / بازاریابی رابطه ای یا Relationship Marketing چیست و چرا باید از آن استفاده کرد

بازاریابی رابطه ای یا Relationship Marketing چیست و چرا باید از آن استفاده کرد

بازاریابی رابطه یا Relationship Marketing

ترکیب رسانه های سنتی بازاریابی مستقیم نظیر پست برنامه های رادیویی کیوسک ها و غیره و رسانه های جدید مثل اینترنت و ایمیل فناوری پایگاه های اطلاعاتی نو ظهور یک رویکرد کلی جدید در قبال بازاریابی به وجود آورده است این رویکرد بازاریابی رابطه ای یا بازاریابی رو در رو نام دارد.

بازاریابی رابطه ای

بازاریابی رابطه ای چیست

شرکت ها از طریق بازاریابی رابطه ای بیش از پیش درباره مشتریان هدف خود اطلاعات کسب میکنند که اغلب به وسلیه گردآوری پایگاه های اطلاعاتی قدرتمند برای حفظ موارد زیر در مورد خریداران صورت میگیرد

  • سابقه و رفتار خرید
  • اولویت های آن ها درباره محصول
  • نگرانی ها و شکایاتشان درباره محصولات یا خدمات شرکت
  • سبک زندگی
  • ویژگی های شخصی دیگری همانند سن وضعیت تاهل میزان درآمد نزاد و مسائل دیگری که روی تصمیم گیری برای خرید میتواند تاثیر گذار باشد.

شرکت ها ، سازمان ها ، کسب وکار های نوپا با استفاده از این اطلاعات میتوانند ارتباطات بازاریابی خود را برای جذب و حفظ این مشتریان طراحی کنند.همچنین آن ها میتوانند محصولات خود را به نحوی سفارش دهند که همیشه پاسخگوی نیازهای متغییر مشتریان هدف باشد.

تعاریفی مختلفی را میتوان برای بازاریابی رابطه ای پیدا کرد اما در راس همه این تعاریف باید گفت هر چقدر کمپانی ای بتواند رفتار مشتریانش را بسنجد یشتر موفق خواهد بود.

بازاریابی رابطه ای
بازاریابی رابطه ای

چرا از بازاریابی رابطه ای استفاده کنیم

بازاریابی رابطه ای این امکان را به شرکت ها میدهد که پیوند مستحکم و سودآوری با مشتریان هدف ایجاد کنند.

سازمان ها از این پیوندها سود میبرند زیرا هر سالی که مشتریان وفادار از این شرکت خاص خرید میکنند سود بیشتری را برای آن به همراه می آورند اما چگونه؟

  • مشتریان وفادار بارها از شرکت محصولات و خدماتن بیشتری می خرند و مایل اند که مقدار پول بیشتری را در طول زمان صرف کنند.
  • در عین حال هزینه مرتبط با خدمت رسانی به چنین مشتریانی در طول زمان افزایش می یابد. نظیر وارد کردن مشخصات  آنها در پایگاه اطلاعاتی شرکت تلاش برای دانستن اولویت های آن ها و پردازش اطلاعات آن ها بنابراین این هزینه ها با هر خرید یکی از مشتریان مشخص کاهش میابد.

مشتریان نیز از بازاریابی رابطه ای به این ترتیب سود میبرند :

  • مشتریان به وسیله جمع آوری یک تاریخچه خرید و ایجاد پیوند با شرکت های معتبر میتوانند از روند وقت گیر و اغلب پر تنش جست و جو برای عقد بهترین قرار داد ممکن اجتناب کنند.
  • از آنجا که این شرکت های معتبر آن ها را میشناسند ممکن است مشتریان از محصولات و خدمات جذاب یا پیشنهاد های ویژه ای مطلع شوند که از شرکت های گمنام کسب نکرده اند.گاهی حتی ممکن است شرکت ها محصولی را پیشنهاد کنند که کسی آن را جذاب نمیدانسته است.به عبارت دیگر ممکن است یک شرکت نیاز مشتری را حس کند وراه های برطرف کردن آن نیاز را شناسایی کند حتی پیش از آن که مشتری از آن آگاه باشد.

سخن پایانی و یک نکته مهم

در آخر میتوان گفت که به طریق راه های مختلفی میتوان با مشتری ها ارتباط برقرار کرد که بازاریابی رابطه ای یکی از مهم ترین آن ها است.

همیشه سعی برآن کنید که با مشتریان خود صمیمیت بسیاری ایجاد کنید و با آن ها ارتباط دائمی داشته باشید این هم به نفع شما خواهد بود هم به نفع مشتریان شما.

پیشنهاد مرتبط ومفید نویسنده : آموزش بازاریابی و شش راه برای تحول کسب وکار بهمراه فایل صوتی

درباره نویسنده : امین لطفی

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *