خانه / بازاریابی و خلاقیت / بازاریابی و تاثیر فرهنگ شفاهی روی کسب وکار ها و در آمدشان

بازاریابی و تاثیر فرهنگ شفاهی روی کسب وکار ها و در آمدشان

بازاریابی یکی از مواردی است که در کشور هایی که دارای فرهنگ شفاهی هستند بسیار پیشرو تر است.

در کشوری مثل ایران خیلی شنیده ایم که مثلا در قدیم الایام فردی با کلمه حرف زدن معامله ی بزرگی انجام میداد یا یک معتبر محل با حرف زدن کارهای بزرگ و خیر خواهانه ای انجام میداد.

و این فرهنگ شفاهی از روزگاران قدیم در ذات ما ایرانیان بوده و هست و خواهد بود.

اما در کشور های چون غرب این فرهنگ را نمیتوانید پیدا کنید چرا که آنها فرهنگی مکتوب دارند و همه کارهای خود را تا روی کاغذ ثبت شده نبرند جلو نمیروند در حالی  آنها همچین فرهنگی دارند که ما در گیر بروکراسی هستیم.

چه بسا که این نوع فرهنگ از دوران باستان در تمام دنیا پایه گذار فرهنگ های بسیار غنی ای در کشور های بزرگ از جمله ایران هم شده و تاریخ و داستان ها و افسانه ها سینه به سینه آمده است.

فرهنگ شفاهی

فرهنگ شفاهی وتاثیر آن در بازاریابی

وجود فرهنگ شفاهی باعث میشود که در کشور ایران کسب وکار ها راحت تر بتوانند بازاریابی دهان به دهان ایجاد کنند.

یعنی بطور خلاصه آن ها از مواردی که در ویدئو بازاریابی ویروسی گفتیم استفاده میکنند و اعتبار اجتماعی مردم را بکار میگیرند تا برای کسب وکار خود اعتبار ایجاد کنند.

چراکه ما ایرانی ها عادت داریم گفته های خود را با شنیدم که فلان موضوع اتفاق افتاده ، میگن فلان مسئله در حال رخ دادنه و از اینجور جمله ها که با بعد سمعی ما شروع میشه شروع کنیم و این نشان از فرهنگ شفاهی ما داره.

وقتی ما به راحتی در رابطه با شنیده های خود با دیگران حرف میزنیم خیلی طبیعی است که موضوع رو راحت تر به همدیگه اطلاع میدیم و این تاثیر بسیار بزرگی روی بازاریابی داره.

چگونه از فرهنگ شفاهی مردم استفاده کنیم

استفاده از فرهنگ شفاهی مردم بسیار راحت تر از چیزی است که فکر میکنید فقط باید بازاریابی ویروسی را بطور علمی بیاموزید و آن را بکار بگیرید.

اگر لازم است که از فرهنگ شفاهی مردم استفاده کنید باید بر سر زبان ها بیفتید وسر زبان ها افتادن مستلزم این است که کاری غیر عادی بکنید و خلاقیت خود را بکار ببندید اما هر کار غیر عادی شاید طرفدار نداشته باشدچون در بازاریابی نسبت خاص بودن کالا و محصولات ما باید با نسبت چیزی که مصرف کننده ، مشتری یا کاربران یک سایت میخواهند یکی باشه در غیر این صورت پس زده میشه.

فرهنگ شفاهی

سخن پایانی

با بررسی فرهنگ شفاهی در بازاریابی به این نتیجه میرسیم که بازاریابی کاری است که در آن باید اطلاعاتی در مورد جمعیت شناسی و جامعه شناسی هم داشته باشیم در کل بدانید که بازاریابی  کاری است که IQ خوب و EQ بسیار بالا میخواهد.

 

 

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *