تبلیغات آنلاین و آفلاین در بازاریابی چه ارتباطی باهم دارند؟

تبلیغات آنلاین از مواردی است که امروز بیشتر متوجه شایع شدنش هستیم مخصوصا در شبکه های مجازی.

ولی نه تنها اینکه معنای خود بازاریابی تبلیغات نیست بلکه خود تبلیغات هم فقط و فقط آنلاین

نیست و ما باید بدانیم که تبلیغات آنلاین و آفلاین ارتباط بسیار نزدیک وتنگاتنگی باهم دارند به گونه ای که همدیگر را کامل میکنند.

تبلیغات

هیچکدام هیچ دردی را دوا نمیکند

هیچکدام از این دو مورددردی را دوا نمیکند مگر این که هر دو را باهم بتوانید به کار ببندید یکی از مهمترین مباحثی که در بازاریابی با سرعت نور تحلیل و بررسی کردیم این بود که ارتباط این دو چیست و چگونه از آن ها باید استفاده کرد اما در این مطلب مهمترین موارد این مبحث را باز خواهیم کرد تا همه بتوانند به نحو احسن کسب وکار خود را بازاریابی کنند.

تا وقتی دنیای وب نبود پایه ی تبلیغات فقط آفلاین و در بستر چاپ و کاغذ بود و از وقتی دنیای وب به وجود آمده است پایه آفلاین به نظر برخی دوستان مرده وازبین رفته است اما چیزی که باید بگم :

این است که  آفلاین نمرده است فقط استفاده از آن بخصوص در کشور ایران بسیار کمرنگ شده در حالی که با وجود تکنولوژی در کشورهای دیگر آن چنان از  آفلاین بصورت خلاقانه استفاده میکنند که کاملا میشود دید که بدنه اصلی تبلیغاتشان است.

چه ارتباطی میان تبلیغات آنلاین وآفلاین است

یکی از مهمترین ارتباط هایی که میتوان بین این دو موردقائل شد این است که همدیگر را کامل میکنند در مطالب قبلی هم اشاره کردیم که در سال های 1990 با ورود و اوج گرفتن اینترنت در آمریکا بعضی از کمپانی های بزرگ با سرمایه گذاری بر روی تبلیغات آنلاین ضرر های جبران ناپذیری کردند و بعد از این تجربه های بزرگ به ما درس هایی دادند که بدانیم این دو مکمل یکدیگرند.

اگر مکمل همدیگر باشند پس به راحتی میتوان فهمید که چگونه میتوان ازآنها در بازاریابی بهره ی کافی را برد :

و همین طور کی باید وارد میدان مبارزه شد :

راه هایی برای بهره برداری از تبلیغات آنلاین و آفلاین در بازاریابی

1-فقط 25% تحت پوشش  آنلاین باشید

اگرچه در ایران  بازاریابی دیجیتال هدفمند و  Targetaliz نیست ولی در کشور هایی چون فرانسه ، آمریکا ، انگلستان فقط 25% در صد تبلیغات کسب وکار ها را در بازاریابی آنلاین میکنند و در این 25% در صد مستقیما افرادی را هدف میگیرند که جز اجزای اصلی بازار هدف است.

در ایران بهتر است 10% هم احتمال خطا در نظر بگیریم.

2-کمپین های بازاریابی هماهنگ جلو روند

سرعت تولید کمپین  آفلاین و آنلاین هیچگاه باهم یکسان نیست اگر در کمپین بازاریابی خود زود وارد  آنلاین شوید یا دیر وارد  آفلاین شوید شکست خواهید خورد.

لزوما حرف بنده این نیست که همزمان هر دو را اجرا کنید شما باید بدانید که استراتژی بازاریابی شما کی ایجاب میکند وارد  آنلاین شوید و کی وارد آفلاین.

3-همه جانبه ببینید

در تبلیغات آنلاین باید بتوانید همه جانبه ببینید یکی از موارد بسیار مهم آنلاین کردن تبلیغات رفتار کاربران هر شبکه ی اجتماعی است چرا که مثلا یک جامعه ای از افراد در فیس بوک رفتاری دارند که همان جامعه همان رفتار را در اینستاگرام یا توییتر ندارند.

به همه دلیل آنالیز رفتار کاربران یکی از موارد بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود و در این میان حتما باید توجه داشت که کدام شبکه ی اجتماعی بیشتر تاثیر گذار است.

4-آیا همه میبینند

در این مورد بازهم مسئله ی هدفمندی تبلیغات آنلاین در ایران جلو می آید ولی با راهکار هایی که دادیم میتوانید این خطا را کم کنید. ولی همیشه طوری روی تبلیغات آنلاین تمرکز کنید که حداقل مطمئن شوید که 50% از آنها در بیرون تبلیغات آفلاین شما را هم خواهند دید و اجازه دهید که تبلیغات آنلاین وآفلاین همدیگر را پشتیبانی کنند.

یک مثال از شکست

در سال های 1980 شرکت موتورولا با سرمایه گذاری 250 میلیارد دلاری و ورود به صنعت ماهواره های اینترنتی اقدام به تبلیغاتی کرد که در آشکار نبودند با اینکه این موضوع سرمایه گذاری بسیار در جهان هیاهو به راه انداخت ولی موضوع اصلی این بود که موتورولا زیر وام سنگینی از بانک جهانی رفته بود و پای دولت آمریکا هم در وسط بود که تاثیر گذاری های سیاسی از این طریق تبلیغات ماهواره ای به برخی کشور ها میشد. کار بسیار بزرگی در تبلیغات بود اما با شکست مواجه شد و موتورولا زیر 700میلیارد دلار قرض غرق شد هر چند در آینده رهبران توانمندی این کمپانی را نجات دادند.

شاید این مثال برای یک کسب وکار کوچک استات آپی برای یک مغازه دار و… بسیار بزرگ باشد اما موضوع از  این قرار است که تمامی اصولی که اینجا بررسی کردیم همه ی این ها چه در کسب وکار های بزرگ چه در نو پا ها یکی است.

موضوعی که باید توجه کنیم :

این است که یک استارت آپ باید رهبری و سر گروهی بسیار دقیق و ریز بین داشته باشد که توانایی پاسخ گویی به تمامی این مسئله ها را داشته باشد اما اگر رهبر هستید و این کار را نمیتوانید بکنید یک رهبر دیگر را هم وارد کنید که به شما کمک کند.

نتیجه چیست

نتیجه این که تبلیغات در بازاریابی یکی از مهمترین کار هایی است که انجام میشود و نحوه ی انجام آن شاید پیچیده به نظر برسد ولی اگر بتوانید روی کاغذ فکر کنید میبینید که ساده است کشیدن نقشه گنج بازاریابی که در بازاریابی با سرعت نور بررسی شده است.

درباره نویسنده

شاید این مطلب را هم دوسداشته باشید

اگر مطلب مفید واقع شد با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نظرات مشتریان ما

بسیار خوشحالم که در همچین سایتی عضو هستم سایت جامع و خوبی دارید که تمامی مطالبش رو هم میشه در کسب و کارهای آنلاین استفاده کرد و هم آفلاین فایل صوتی شش راه برای تحول کسب و کار با بازاریابی با سرعت نور هم عالی بود

علی راضی فر مشتری و بازدید کننده سایت می 21, 2018

قبلی
بعدی

اشتراک در رسانه آموزشی

با وارد کردن ایمیل خود در رسانه آموزشی کسب و کار مشترک شوید و ایمیل های آگاهی دهنده از نوشته های تازه را دریافت کنید

منتظربمانید

با تشکر از اشتراک شما

آموزش های بسیار کمیاب و مفید در فروشگاه با قیمت های باور نکردنی حتما سر بزن رد کردن