خانه / بازاریابی اینترنتی / چگونه بازاریابی را شروع کنیم – چند راهکار طلائی

چگونه بازاریابی را شروع کنیم – چند راهکار طلائی

چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ این سوالی است که بسیاری از صاحبان کسب و کار در اوایل یا حتی در خلل امورات فروش از خود میپرسند .

بسیاری از صاحبان کسب و کار اینترنتی با توجه به اینکه علاقه‌مند به راه اندازی فروش اینترنتی هستند ولی میپرسند که از کجا و چگونه بازاریابی را شروع کنیم .

در این مطلب و مقاله مفید با هم یاد خواهیم گرفت که یک کسب و کار مخصوصاً کسب و کار اینترنتی چگونه می‌تواند بازاریابی را شروع کرده و در راه بازاریابی اینترنتی موفق باشد . البته آموخته های شما برای در این مقاله برای کسب و کار غیر اینترنتی نیز بسیار مفید خواهد بود .

چگونه بازاریابی را شروع کنیم

همه شما میدانید که بازاریابی یعنی دروازه ورود به موفقیت و این یعنی میلیون ها و شاید میلیارد ها پول حتی برای یک کسب وکار کوچک .

امروز به راحتی حتی کسب و کارهای کوچک و مغازه های چند متری هم میتوانند درآمدهای بسیار بزرگی داشته باشند اما مهمترین مسئله این جاست که چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟

۱ . بازاریابی را با تحقیقات بازار شروع کنیم

در این مقاله من به چند راه ساده ولی بسیار کارآمد که شاید شما در کسب و کار خود آن را نادیده گرفته اید اشاره خواهم کرد که اولین قدم آن تحقیقات بازار است .

تحقیقات بازار به این معنا و مفهوم است که شما باید قبل از هرکاری بازار هدف خود را شناسایی کنید .

شما باید بدانید چه کسی میتواتند مشتری شما بشود و این فرد دارای چه خصوصیاتی است و از لحاظ جامعه شناختی در کدام قشر جامعه قرار میگیرد .

پس اگر میپرسید چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ این اولین قدم شماست این افراد را پیدا کنید و درباره  آن ها تحقیق کنید .

دلیل این که این تحقیق را انجام میدهیم این است که متوجه شویم سبک خرید مشتریان ما چگونه است اما تحقیقات بازار فقط به این موضوع محدود نمیشود .

در کل میتوان گفت تحقیقات بازار یعنی بدست آوردن آمار و اطلاعاتی برای شروع کسب و کار که ، متوجه شدن سبک خرید مشتریان و بازار هدف هم یکی از آن آمار و اطلاعات است اما اگر چنانچه نخواستید که بطور کلی آمار و اطلاعات را در بیاورید حداقل بازار هدف خود را بشناسید .

چگونه بازاریابی را شروع کنیم

شناسایی بازار هدف

شناسایی بازار هدف یکی از مهمترین کار هایی است که باید برای شروع انجام دهید همانطور که گفته شد با راه و روش های بیان شده میتوانید آن ها را بیابید اما چند مورد مهم دیگر نیز در شناسایی بازار هدف وجود دارد .

برای مثال اگر بخواهید سبک خرید مشتریان بالقوه خود را پیدا کنید باید متوجه شوید که چه چیزی آن ها را به هیجان می آورد یا چه چیزی باعث میشود آن ها از احساسات خود استفاده کنند و رنجش ها و لذت ها برای آن ها چیست در مجموع این موضوعات به شما کمک میکنند که درخواست مشتریان خود را متوجه شوید و به آن ها جواب دهید .

از مهمترین دلایل پیدا کردن و شناسایی بازار هدف این است که ما بتوانیم پرسونای مخاطب خود را به دست آوریم.

پرسونای مخاطب چیست ؟

فرض کنید بازار هدف شما از هزار نفر تشکیل شده است و شاید بازار هدف شما افرادی از ۱۶ تا ۲۰ سال است که برای آنها مشخصه های یکسانی را میتوان در نظر گرفت برای مثال در این سن افراد از احساسات عاطفی خود بیشتر بهره می برد پس با توجه به این موضوع بازار هدف هزار نفری شما یک مشخصه به نام احساسی بودن دارد .

 وقتی که شما می‌خواهید پرسونای مخاطب خود را مشخص کنید باید سعی کنید که یک شخصیت ساختگی برای  خودتان بسازید مثلاً این شخصیت ساختگی فردی احساسی است و خیلی زیاد هیجان زده می شود  با توجه به بازار هدف خود می‌توانید یک  شخصیت فرضی را که می‌تواند مشتری شما باشد را بسازید و نسبت به این فرد به بازاریابی و ساختن روند ها و کانال های فروش اقدام بکنید .

شاید شما به این فکر کنید که کسب و کارتان یک کسب و کار همه گیر است ولی در اینجا باید به شما بگویم که یکی از اشتباهات رایج میان صاحبان کسب و کار و مخصوصاً صاحبان کسب و کارهای اینترنتی است من به جرأت می‌توانم به شما بگویم که هیچ کسب و کاری آنقدر جامعیت ندارد که کل افراد یک کشور یا جهان از آن استفاده کنند تمامی کسب و کار ها بازار هدف خود را دارند .

۲ . آیا بازار محصول شما را میخواهد ؟

قدم دوم بعد از شناسایی بازار هدف برای افرادی که میپرسند چگونه بازاریابی را شروع کنیم پیدا کردن جواب این سوال است :

آیا بازار به محصول من نیاز دارد ؟

بسیار حیف است که محصول و خدماتی را تدارک ببینیم و تهیه کنیم ولی بازار هدفی پیدا نشود که  آن را بخواهد .

در واقع در این حالت تمامی کارهایی که کرده اید بیهوده میشود پس در قدم دوم باید بسنجید که بازار محصول شما را میخواهد یا نه ؟

در این مرحله برای شما که میخواهید بازاریابی کنید راهی پیشنهاد میکنم که به راحتی بتوانید بسنجید که آیا محصولتان خریدار دارد یا نه .

برای این کار از همان افرادی که تلاش کردید و متوجه شدید بازار هدف شما هستند بپرسید .

پرسیدن از بازاری که بطور بالقوه میتواند مصرف کننده ما باشد یک راه بسیار رایج در دنیاست که در ایران و کسب و کارهای داخل کشور بطور جالبی نادیده گرفته میشود .

پرسشگری باید یکی از خصیصه های صاحب کسب و کار باشد اگر نمی توانید سوال های خوبی بپرسید و مشتریان خود را به چالش بکشید که احساسات خود را بیان کنند بدانید که زیاد در کسب و کار خود موفق نخواهید شد .

چرا که افراد وقتی از آنها پرسیده می شودشروع به جواب دادن می کنند پس انتظار نداشته باشید که مشتریان شما به سادگی انتقاد و پیشنهاد خود را در رابطه با محصول شما ارائه دهند در این میان یک موضوع مهم وجود دارد  که مشتری آن چیزی که به زبان می آورند با چیزی که در رفتار نشان می دهند و چیزی که به آن فکر می کنند متفاوت است پس شما باید با به چالش کشیدن مشتریان خود متوجه شوید که چه چیزی از محصول شما احساسات مخاطب را برمی انگیزد .

پس بپرسید تا متوجه شوید آیا اصلا محصول شما را بازار هدف دوستدارد یا نه ؟

من خیلی از کارآفرینانی که میپرسیدند چگونه بازاریابی را شروع کنیم را دیدم ام که چون محصول و خدمات شان مشکلات خودشان را حل میکرد بر این باور بودند که همه این مشکل را دارد و میخواهد با این محصول حل کنند ولی اینطور نیست همین محصولات به هنگام ورود به بازار با شکست آب و تاب داری رو به رو میشود .

پس شاید خیلی مهم باشد که این کار ساده را انجام دهید و از بازار هدف خود بپرسید از آن ها کمک بگیرید تا محصول و خدمات خود را بهبود دهید .

چگونه بازاریابی را شروع کنیم

۳ . چگونه بازاریابی را شروع کنیم : بررسی محصول

در قدم سوم برای شما که میپرسید چگونه بازاریابی را شروع کنیم میرسیم به بررسی چند مورد که بعد از بدست آوردن داده های بالا به راحتی میتوانید این موارد را بررسی کنید :

 1. آیا قیمت محصول و خدمات من برای مشتریان مناسب است ؟
 2. آیا محصول و خدمات من مزیت رقابتی برای مقابله با رقبا دارد ؟
 3. محصول و خدمات من چقدر میتواند مشتری را قانع کند تا بجای رقبا از من بخرد ؟
 4. اصلا چرا مشتری باید از من بخرد ؟
 5. چگونه میتوانم محصول و خدماتم را راحت تر از رقبا به دست مشتریان برسانم ؟

پرسیدن این پنج سوال مهم از کسب و کارتان بسیار الزامی است و جواب های آن ها را باید لیست کنید چرا که شما جوینده پاسخ این سوال هستید که چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ و این سه قدم و جواب این سوالات اولین استراتژی بازاریابی شماست .

در سوال اول میپرسیم که قیمت محصول و خدمات ما در چه میزان است و آیا برای مشتریان مناسب است ؟

داشتن قیمتی مناسب و حتی مناسب تر از رقبا میتواند یک راهکار برای پیشروی باشد اما این به این معنا نیست که قیمت خود را به شدت پایین بیاورید این به این معناست که بتوانید قیمتی بهتر از قیمت رقبای خود به مشتریان پیشنهاد دهید .

در سوال دوم به دنبال مزیت رقباتی میگردید چیزی که رقبای شما ندارند و محصول و خدمات و حتی کسب و کار شما دارد و این موضوع به راحتی قابل کپی شدن نیست اما یک نکته بسیار مهم :

سرمایه مزیت رقابتی نیست .

همکارهای خوب مزیت رقابتی نیستند .

جای خوب مغازه و فروشگاه و یا قالب زیبای سایت مزیت رقابتی نیست .

مدیریت خوب مزیت رقابتی نیست .

تلاش شبانه روزی و بیهوده مزیت رقابتی نیست .

بسیار از صاحبان کسب و کار را دیده ام که این موارد را مزیت رقابتی میدانند ولی هیچکدام از این ها مزیت رقابتی محسوب نمیشود .

مزیت رقابتی یعنی چیزی که شما دارید و به راحتی قابل کپی کردن نیست مانند یک نوآوری خاص ، یک فرمول سری ، یک سس سحرآمیز ، یک الگوریتم ابداعی و یا یک مدل درآمد بخصوص و از این دست موارد .

 

۴ . انتقادات مشتری ها را جدی بگیرید

چگونه بازاریابی کنیم

از مهمترین اقداماتی که می توانید برای شروع بازاریابی انجام دهید این است که در کسب و کار خود به مشتری ها کمک کنید که انتقادات خود را بیان کنند چرا که درخواست های مشتری در انتقادات آنها نهفته است .

حتی می توانم بگویم که وقتی که همه مشتری ها از کسب و کار شما تعریف و تمجید می کنند شما باید نگران باشید.

چرا که به زودی این مشتری ها محصول و خدمت شما را ترک خواهند کرد .

یکی از شاخصه های رفتاری که ما انسان ها داریم این است که از چیزهایی که دوست داریم ایرادگیری می‌کنیم. چراکه میخواهیم آنها در بهترین حالت خود باشند.

پس اگر مشتری ها از شما ایراد گیری نمی کنند آماده شده اند که شما و محصولاتتان را ترک کنند و این امر به دلایل مختلفی مثل باز نکردن فضا برای انتقاد برای مشتریان است .

از مشتری بخواهید تا درونیات خود را نسبت به محصول و خدمات شما بیان کند و به عنوان یک بانک اطلاعاتی این انتقادات را جمع آوری کنید که گنج شما در آن نهفته است .

به کمک این بانک اطلاعاتی می توانید محصول و خدمات خود را به شکلی بهبود دهید که احساسات مشتری ها را نیز برانگیزید اگر موفق به انجام این کار شدید بدانید که درآمدهای بسیار زیادی نصیب شما خواهد شد .

 

۵ . زمان بندی درست برای شروع بازاریابی

یکی دیگر از راهکارهای بسیار مهم برای شروع بازاریابی این است که شما توانایی زمانبندی در کسب و کار خود را داشته باشید .

شاید برای شما سوال باشد که زمان بندی در بازاریابی چیست ؟

برای مثال شما فرض کنید که آماده شدید برای یکی از محصولات یا خدمات خود تبلیغاتی را ارائه دهید و از طرفی بازار هدف شما افراد ۱۶ تا ۲۰ سال هستند حال شما چه زمانی باید تبلیغات خود را انجام دهید و در نظر بگیرید که در فصل پاییز یا زمستان قرار داریم .

اگر کمی توجه کنید می بینید که افراد ۱۶ تا ۲۰ سال عموما کسانی هستند که در فصل پاییز یا زمستان بیشتر روزهای یک هفته را در مدرسه هستند و از طرفی دیگر عموما بیشتر مدرسه ها در کشور ایران در شیفت صبح فعالیت می کنند با این حال اگر شما در ساعات ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر تبلیغات انجام دهید با شکست مواجه خواهید شد .

البته این موضوع هم برای کسب و کارهای اینترنتی و هم غیر اینترنتی صدق می کند پس در نظر بگیرید که امورات بازاریابی خود را چگونه زمان بندی می کنید .

شما باید بازار هدف خود را از لحاظ جمعیت شناختی بشناسید باید نسبت به روند زندگی آنها زمان بندی مناسبی نیز داشته باشید .

کمی سخت به نظر میرسد ولی  بعد از چند بار انجام دادن متوجه می شوید که بسیار راحت است و فقط با پرسیدن از کسانی که فکر میکنید می‌توانند مشتری شما باشند اطلاعات خوبی به دست می آورید  پس دست به کار شوید و کسب و کار خود را با شکست مواجه نکنید .

 

۶ . پل ارتباطی ایجاد کنید

چگونه بازاریابی را شروع کنیم

دوستانی که  میپرسند چگونه بازاریابی کنیم یکی از پیشنهادات من برای آنها ایجاد پل ارتباطی است .

این پل ارتباطی می تواند شماره تلفن همراه ، ایمیل ، یک آدرس ، صفحه اینستاگرام و یا هر چیزی که بین شما و مشتری تان می تواند پل ارتباطی باشد ، است .

البته شما در اولین روزهای شروع کسب و کار خود نمیتوانید تعداد زیادی پل ارتباطی داشته باشید ولی در گذر زمان میتوانید این بانک اطلاعاتی را جمع آوری کنید .

هر پل ارتباطی که با مشتریان خود ایجاد می کنید برای شما یک راه باز میکند تا مشتری را از طریق آن به طرف کسب و کار خود بیاورید پس در نظر داشته باشید که از راه های ارتباطی اضافه و غیر ضروری استفاده نکنید.

در دنیای اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی بسیار دیده می شود که این کسب و کارها از تمامی شبکه های اجتماعی و تمامی سرویسها که افراد در آنها فعالیت دارند استفاده می کنند ولی این نوع از پراکندگی در استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانند برای کسب و کار شما زیانبار باشد .

حتی دیده شده است که صاحبان کسب و کاردر یک شبکه اجتماعی به دنبال مشتری هستند درحالیکه مشتری آنها اصلا به آن شبکه اجتماعی دسترسی ندارند و این موضوع تنها با شناسایی کامل بازار هدف اتفاق می افتد و بعد از آن شما می توانید به راحتی تشخیص دهید که بازار هدف شما از کدام شبکه اجتماعی استفاده میکند و شما نیز در آن شبکه فعالیت داشته باشید .

 

کلام آخر و جمع بندی

به عنوان کلام آخر به شما دوستان عزیز می توانم بگویم که اگر هم اکنون این مقاله را مطالعه کردید شما توانایی این را داشتید که مهمترین سوال را در بازاریابی بپرسید و به دنبال جواب آن باشید .

اگر شما هم دنبال پاسخ به سوال چگونه بازاریابی کنیم هستید  جزء افراد موفق به شمار می آید .

پس بدانید که هر سوالی که می پرسید میتواند میلیونها تومان ارزش داشته باشد پس به دنبال جواب سوال های خود باشید و گاهی هم شما تولید کننده جواب به آن سوال باشید چراکه همه علم ما انسان ها از پاسخ دادن به سوال هایی که در مغز ما  به وجود آمده ، ایجاد شده است .

پس اگر شما هم میخواهید که نقشی در افزایش علم بازاریابی افراد داشته باشید کامنت بنویسید تا با انجام سوال و جواب  در بخش کامنت مواردی که در این مقاله بحث نشد را  بیان کنیم .

پیشنهاد ویژه رسانه امین :

معرفی کتاب چگونه بازاریابی را شروع کنیم

 

تبلیغ آموزش بازاریابی اینترنتی

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

75 دیدگاه ها

 1. با سلام ممنون از سایت خوب شما تشکر

 2. امیر صالحی نژاد

  خیلی ممنون از سایت خوبتون…بوکمار کردم سایتتون رو

 3. سلام به شما آقای لطفی عزیز ما در کلاسهای در س شما هم بودیم بسیار مطلب مفید و جالبی بود واقعا راهکارهای خوبی بود مرسی از شما و واقعا خسته نباشید و خدا قوت

  • مرسی از شما خانوم جمشیدیان عزیز و مرسی که به سایت خودتون توجه ویژه دارید امیدوارم که بتونیم در رسانه امین مطالب و محتواهای خوبی به شما عزیزان ارائه دهیم

 4. با سلام خدمت شما جناب امین لطفی محتوای بسیار مفیدی بود که برای من خیلی کاربرد داشت میخواستم بپرسم که آیا بنظر شما ایجاد پل ارتباطی بین مشتری و کسب و کار با دادن پادش یا جایزه ای کار صحیحی هست یا نه ؟
  ممنون از شما و سایت خوبتون

  • با سلام به شما خانوم فرانک متعهد در کل بعضی اوقات دادن پاداش در ازای کاری که مشتری انجام میده کار درستیه ولی برخی اوقات این مسئله موجب میشه که انتظار مشتری فراتر نره میتونید انجام بدید ولی بازم تاکید میکنم در نظر بگیرید که انتظار مشتری فراتر از چیزی نره که شما ارائه میدهید

 5. آقا من این مطلب رو خوندم یه کم نواقص داشت مثلا پرسونای مخاطب دقیقا چیه یا چجوری میشه میشه مخاطب رو درست کرد اینارم توضیح بدین

  • سلام به شما دوست عزیز بله حتما خیلی خوشحالم که نظراتتون رو میگید و به ما کمک میکنید که به بهترین شکل کنار شما باشیم . همراه رسانه امین باشید در آینده در این مورد هم مقاله ای خواهیم داشت بازهم مراتب تشکر رو از شما دارم

 6. نازنین پورانی

  سلام
  آقای لطفی شما گفتید که از انتقادات مشتری ها بانک اطلاعاتی بسازیم
  اول این که این موضوع به کسب و کار های اینترنتی هم صدق میکنه ؟
  دومم این که چجوری باید یه همچین کاری کرد؟

  • سلام خدمت شما خانوم نازنین
   در پاسخ به سلام شما باید بگم که البته که به کسب و کار های اینترنتی صدق میکنه و میشه گفت کاربرد زیاد جمع آوری انتقادات در کسب و کار اینترنتی هستش که در ادامه اش مباحث کامنت مارکتینگ و … میاد که خیلی بدرد بخور هست.
   برای انجام این کار همینطور که توجه میکنید من کاربرها رو دعوت کردم به مشارکت و از همه شما هم ممنون که مشارکت میکنید همین مشارکت باعث میشه که حدقلی اطلاعاتی جمع بشه
   مثلا من توی کامنتا که کاربرها میدن متوجه شدم که باید پرسونای مخاطب رو یکبار دیگه تو مقاله جدا باز کنیم و آموزش بدیم
   موفق باشید

 7. خیلی برام جالب بود واقعا تا حالا به این توجه نکرده بودم که نقطه آغاز بازاریابی کجاست و از کجا اتفاق میفته .
  توی ایران خیلی از کسب و کار ها به این موضوع دچار هستند و همه اطلاعاغت کمی از بازاریابی دارن و میان بعد از شروع کار همون رو پیاده میکنن شکست میخورن بعد میگن تو ایران نمیشه کار کرد که..
  مرسی از شما آقای لطفی و مرسی از مطلب خوبتون از این مطالب بیشتر بزارید تو اینستاگرام هم دنبالتون میکنیم..

  • با سلام به شما آقا رضای عزیز دقیقا همین طور هست که شما فرمودید متاسفانه صاحبین کسب و کار توی ایران فقط به اطلاعات کمی که بدست آوردن اکتفا میکنن ولی موضوع دیگری هم که هست اینه که برخی از افراد هم از این جای خالی به عنوان یک فرصت استفاده میکنن و اطلاعات خودشون رو بالا میبرن و رقبای خودشون رو از میدان به در میکنن..

 8. با تشکر تیم رسانه امین و ممنون از محتوای خوبتون واقعا مورد استفاده قرار گرفت

 9. استاد در رابطه با پرسونای مخاطب همونطور که گفتن مطلب تولید کنید البته موضوع اینه که توی گوگل سرچ کنی مطلب درباره پرسونای مخاطب هست ها و لی مقاله هایی که شما تولید میکنید معمولا خیلی جامع و کاربردی هستن

 10. سلام
  خیلی ممنون از محتوای خوبتون

 11. سلام به شما آقای لطفی گرامی
  ممنون از مطلب خوبتون واقعا استفاده کردیم ولی همونطور که دوستان گفتن پرسونای مخاطب رو هم یه توضیح مفصل وکامل بدین خوب میشه
  اصلا ما نمیدونیم پرسونای مخاطب رو چجوری اجاد میکنن

  • سلام به شما خانوم ناهید گرامی بله حتما
   در حال آماده سازی یک محتوای خیلی خوب در این راستا هستیم که انشالا در روزهای آینده ارائه خواهد شد که هم توش به توضیح پرسونای مخاطب و هم نحوه ساختن پرسونای مخاطب اشاره شده

 12. با تشکر از شما جناب لطفی که محتوای ارزشمندی رو تولید کردین فقط من یه خواهشی دارم که بازم از این محتواها برای شروع راه اندازی برنامه بازاریابی و .. تولید کنید ممنونم از تون

 13. با تشکر از شما و عرض خسته نباشید محتوای خوبی بود

 14. با سلام مقاله تون رو پسندیدم و به گزینه های مورد علاقه خودم اضافه کردم

 15. با سلام به مدیریت سایت رسانه امین و عرض خسته نباشید بنده عمرانی هستم صاحب یک کسب و کار کوچیک در زمینه لباس های خاص با ایده های نو میخاستم بدونم تحقیقات بازاریابی رو دقیقا چجوری میشه انجام البته توضیحی که توی مقاله دادین بسیار مفید بود ولی یکم بیشتر توضیح بدین ممنون میشم. مرسی از شما و همکاران عزیزتان

  • با سلام به شما جناب عمرانی عزیز اولا خیلی خوشحالم که به چشم میبینم تو کشور کسانی هستند که به ایده های خودشون اهمیت میدن و درحال پیش بردن اونها هستند دوم این که در این رابطه باید بگم شما لیستی باید تهیه کنید از افرادی که فکر میکنید میتونن مشتری شما باشند البته ترجیح دوست و آشنا رو قرار ندید توی این لیست.
   این لیست میتونه دسته از افراد جامعه باشه مثلا :
   افراد ۱۶ تا ۲۰ سال که به دبیرستان میروند و یا ترم های اول دانشگاه هستند
   و یا خانم های خانه دار که بین ۳۰ الی ۳۵ سال سن دارند .
   بعد که این دسته های جمعیت شناختی رو توی کسب و کار خودتون پیدا کردین میرین سراغ تحقیق روی اونها و سوال کردن از اونها .
   تا جایی تحقیق میکنید که دقیقا متوجه بشید این افراد دقیقا چجور افرادی هستند و چه نوع خاصیت های رفتاری و هیجانی دارند و بعد به نسبت به این خاصیت ها با آن ها رفتار میکنید
   که بسیار بدیهی که توی همین چند جمله نمیگنجه

 16. مرسی از محتوای خوبتون

 17. سلام مرسی از مطلبی که در اختیار عموم قرار داید لطفا در این رابطه مطالب بیشترسی منتشر کنید در رابطه با شروع و نحوه انجام و چیدن استراتژی بازاریابی مطالب کمی وجود دارد

 18. سلام به شما دوست عزیز سایت زیبا و جالبی دارید

 19. سلام مهندس لطفی یه سوال که من دارم آیا تحقیقات بازاریابی برای کسب و کارهای اینترنتی هم صدق میکنه
  ممنون از شما

  • سلام به شما دوست گرامی
   در جواب به سوال شما باید بگم که بله تحقیقات بازاریابی در هر کسب و کاری ریشه و بنیه کاره
   مثلا توی کسب و کارهای اینترنتی تحقیق کلمه کلیدی ، تحقیق برای یافتن پرسونای مخاطب کاربر و هدف گیری کاربران مختلف توی بخش تحقیقات بازاریابی انجام میشه و جالب تر این که در بخش هایی حالا بسته به نوع کسب و کار اینترنتی تحقیقات بازاریابی در دنیای بیرون و داخل کسب و کارهای فیزیکی هم انجام میشه…
   مرسی از توجه شما به رسانه امین

 20. بهروز دولوپر اندروید

  با عرض خسته نباشید خدمت مدیریت سایت و اقعا مطلب خوبی بود
  دقیقا یکی از مشکل کسب و کارها و حتی استارت آپ ها توی ایران اینه که نمیدونن از کجا باید بازاریابی رو شروع کن افرادی هم هستند که مثل مهدی علیپور مثلا میان که آموزش بدن ولی اوناهم میان برنامه راه اندازی کسب و کار رو میگن و همیشه این جای خالیه بازاریابی صحیح احساس میشه و هیچوقت هم پر نمیشه
  با تشکر

  • با سلام به شما دوست عزیز و تشکر فراوان بخاطر توجهتون به محتوای رسانه امین
   دقیقا همینطور با این حال که افرادی چون علیپور هم کارزشون خوبه ولی آموزش دادن بازاریابی و یا ارائه راهکار بازاریابی کار یک متخصص بازاریابی است

 21. مرسی از مطلبتون و خدا قوت به همه شما رسانه امینی ها

 22. قدر دانی از زحماتتون

 23. توصیه من به شما اینه که اگه فن بیان قوی دارین برین تو کار بازاریابی چون اگه مثل من ادم ساکتی باشین اصلا نمیتونین کار کنین

 24. با سلام.با تشکر مطالب بسیار مفید بود.
  در مقاله مثالی که آمده بود بازار هدف را فقط رده ی سنی در نظر گرفته بود.محصول بنده آلو است و بازار هدف من فروشگاه های محلی و عطاری ها و خشکبار و شرکت های بسته بندی هستند. مشکل بنده اینست که محصول ارائه شده توسط بنده متغییر است و انواع مختلف ی نیز دارد.راهکار شما برای اینکه بتوانم مشتریان خود را با توجه به تنوع محصول(آلوها انواع مختلف دارد و ممکن است آلویی که یک مشتری پسند کرده و خریداری نموده و ماه بعد همان محصول را درخواست کند نداشته باشم و بایستی آلویی دیگر را بعنوان نمونه ببرم و این یعنی روز از نو روزی از نو)برای همیشه داشته باشم چیست؟

  • سلام به شما دوست عزیز
   در مقاله حاضر بنا به این که ریز جزئیات مطالب در حوصله مطلب و همچنین خواننده نمیگنجد بخشی از مطالب رو گفتیم اما در جهت این که شما تنوع محصصول دارید و و بنا به این تنوع محصول باید مشتریان خودتون رو راضی کنید شما باید از استراتژی های “بازاریابی کمیابی” استفاده کنید یعنی میتوانید این تهدید که مشتری شاید محصول بعدی را نپسندد را تبدیل به یک نکته قوت کنید این موضوع میتونه به شما به سزایی داشته باشه

 25. ممنون از توضیحاتتون
  اما اگر استارتاپ ما هیچ رقیبی نداشته باشه و دارای یک ایده نو٬ چطوری ضعف های کارمون رو بشناسیم؟
  و اینکه اگر قرار باشه اول استارتاپمون رو برای یک مسابقه اماده کنیم ، باید چه کار کنیک که نظر داورها به استارتاپمون جلب شه؟

  • پیشنهاد من اینه که در همچین مسابقاتی شرکتی نکنین اینها همشون مقر درآمدزایی برای یک سری افراد هستن هیچ یک از غول های استارت آپی جهان در همین جاهایی شرکت نکردن البته به سریال سیلیکون ولی (که نمیدونم دید یا نه ) نگاه نکنید که میرن و شرکت میکنن در واقعیست هیچ یک از موفق ها همچین کاری نمیکنن
   توی سکوت بمب خودتون رو کار بزارید و تا یک شبه منفجر بشید 🙂

 26. سلام و ممنون از زحماتتون،
  می خواستم بپرسم اگر استارتاپمون رقیبی و نمونه مشابهی نداشتی باشه نقاط ضعفمون رو چجوری پیدا کنیم؟
  و اینکه اگر بخوایم استارتاپمون رو برای کسی که می خوادسرمایه در اختیار ما قرار بده توضیح بدیم باید چطوری این کار رو بکنیم؟
  و اینکه بهتره از چه راهی با بازار هدفمون که عمدتا نوجوانه ارتباط برقرار کنیم؟
  پیشاپیش از کمکتون ممنونم

  • سلام به شما خانوم نادی محترم
   واقعا سه تا سوال ارزشمند پرسیدین که پاسخ دادن به هرکدوم زمان و کارای خاص خودش رو میطلبه
   اگه رقیبی ندارین و حتی مشابه خارجی هم ندارین این ایده باید دوباره اعتبار سنجی بشه و اگر ایده اعتبار سنجی شده است باید بیام نقاط ضعف رو بر اساس متریک ها و سنجه هایی که از بازار هدف میگیریم در بیاریم
   برای ارائه استارت آپ به سرمایه گذار باید از بیزینس پلن استفاده کنید که در همین راستا مقاله ای بسیار کامل توی سایت داریم
   برای دسترسی به بازار هدف باید یک پرسوناژ بسیار کامل طراحی کنید و براساس روش های بازاریابی و استراتژی های صحیح به بازار نفوذ کنید البته این نفوذ باید همگام با جایگاه سازی برند و همچنین ایجاد حس برند در مخاطبین باشه
   باز هرسوالی بود میتونید از طریق تماس با شماره تلفن ۰۹۱۰۷۶۷۲۲۸۷ از مشاوره رایگان و کاملا تخصصی ما استفاده کنید و من میتونیم از صفر تا رسیدن به موفقیت همراه شما باشم

 27. ممنونم عالی بود

 28. مقاله بسیار خوبی بود به حدی که در صفحه شخصیم در مرورگر ذخیره کردم تا هر موقع که احساس کردم فراموش کردم باز به این مقاله بیام و بتونم از محتوا های مفید دیگرتون هم استفاده کنیم. به قول بچه ها دم شما گرم استاد لطفی عزیز

 29. با سلام بنده می خواهم یک دستگاه قند خرد کن را بخرم ولی نمی دانم مشتری که بخواد به من قند بده برایش خرد کنم کیه و اصلا با کی باید قرارداد ببندم من موندم با چه فروشگاهی یا چه کسی باید قرار داد بست اگه راهنمایی کنید متشکر میشم

  • سلام به شما دوست عزیز در این مورد شما میتوانید بعد از خرید دستگاه خودتون قندهارو هم بخرید و به اسم خودتون بسته بندی کنید و به سو.پر مارکت ها ارائه بدید که در این مورد صاحب برند هم میشید

 30. با سلام مقاله مفیدی بود من تما مطالبتون رو یاداشت برداشتم , بنده راهنمایی میخواستم در مورد بازریابی روغنگیری از دانه ها مثل کنجد و… آیا مقاله و یا سایتی برای راهنمایی بنده دارید در کل نکته و یا هرچیزی که بتونه تو این راه کمکم بکنه , خیلی مچکرم

  • با سلام به شما مونای عزیز روغنگیری یکی ازکارهایی هست که الان برخی از افراد دارن واردش میشن و بازارش روبه اشباع شدنه ولی موضوع مهمی که وجود داره اینه که کمتری کسی توی این حوزه تونسته به یک برند معتبر تبدیل بشه که این نوع برند رو هم ساختن کار سختی نیست میتونید از صفحه مشاوره و کوچینگ با ما تماس بگیرید و مشاوره کامل تر و مفصل تری رو به شکل رایگان داشته باشید

 31. محمد حسین محمدخانی

  سلام وبنده مدت یک سال برای شروع کاری اموزش دیده ام و امروز به امادگی نسبی در ان موضوع رسیده ام/اما حالا چگونگی جذب مشتری را نمیدانم.ممنون میشم راهنمایی کنید

 32. مطلب بسیار عالی بود واقعاً استفاده بردم اگر میتونی هر کتاب خوبی که در مورد بازاریابی هست چند عنوان رو بهم معرفی کن حتماً اونها رو مطالعه میکنم خیلی لذت بردم مشخص هست روی ارزش محتوا کار شده بسیار علاقه دارم اگر کتاب خوب یا فیلم خوبی داری به من معرفی کنی و البته پیشنهاد من این هست که چیزهایی برای فروش آموزش در سایتت بزاری . از خیلی جاهایی که پول میگیرند ولی هیچکار نمیکنند بهتر بود . و هیچی هم یاد نمیدن به کسی

  • سلام به تو محمد عزیز
   ممنون از توجهیکه به محتواهای سایت رسانه امین داشتی در همین راستا بنده کتاب از صفر تا ۱۰۲ بازاریابی رو نوشتم که میتونید تهیه کنید در این کتاب روش ها و استراتژِ های واقعا عملی و کاربردی براتون آوردم که میتونه شما رو به موفقیت خیلی خوبی برسونه
   لینک دانلود کتاب : http://www.theaminlotfi.com/product/marketing-book/

 33. مقاله جنابعالی در حین اینکه ساده نوشته شده ولی کاملا کاربردی می باشد. بنده برای چند بار مقالتون را مطالعه کردم.
  به امید مقاله های خوب دیگرتون…

 34. ابوالقاسم عظیمی

  با سلام و احترام
  از ارائه مطالب ارزشمند شما تشکر میکنم
  کار بنده ارائه خدمات کارشناسی در رشته راه و ساختمان و نقشه برداری است و جامعه هدف آن شهرداری ها و دادگستری ها و بنگاه های املاک است . به نظر شما داشتن یک صفحه الکترونیکی یا وب سایت چه تاثیری در افزایش درآمد و جذب مشتریان دارد و شما چه راهکارهایی را برای ارتباط بیشتر پیشنهاد میکنید ؟

 35. با سلام خدمت همه ی دوستان می خواستم از استاد لطفی به خاطر مطالبی که در اینترنت گذاشته بود تشکر کنم با این که بچه هستم و شاید درک پایینی از بازاریابی داشته باشم اما وقت وزمانم را صرف مطالعه میکنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *