خانه / بازاریابی و خلاقیت / روش هایی برای بازاریابی چریکی : جنگ چریکی برند های نو پا

روش هایی برای بازاریابی چریکی : جنگ چریکی برند های نو پا

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی  (Gurilla marketing) همانطور که از خیلی از شماها شاید شنیده باشید روشی از بازاریابی است که بسیار تاثیر بسزایی در روند و نحوه بازاریابی دارد.

در این مقاله به ساده ترین شکل ممکن بررسی میکنیم بازاریابی چریکی یا پارتیزانی رو و روشها و استراتژی هایی رو خواهیم گفت که کسب وکار ها و برند ها نوپا میتونن از اونها استفاده کنن.

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یا جنگ چریکی

بازاریابی چریکی یعنی استفاده از امکانات در دسترس و هزینه های خیلی پایان برای ایجاد کمپین ها و تبلیغاتی با اثر گذاری بسیار بالا.

در بازاریابی چریکی یا پارتیزانی نبود خلاقیت یک نوع سم برای کسب وکار محسوب میشود.

همینطور بازاریاب باید توانایی استفاده از حد کامل امکانات رو داشته باشد.

عین همین روش در جنگ های داخل شهری یا  City War ها که برای پیروزی در اختلافات داخلی و تغییر عقاید مردم انجام میشود هم وجود دارد.

در این نوع جنگ چریکی جنگجو ها بدنبال تغییر دادن عقاید و رفتار های مردم برای موافقت با مسئله ای سیاسی یا فرهنگی هستند.

در نوع بازاریابی چریکی هم دقیقا از همین روش استفاده میشود که با امکانات کم باید توانست عقاید مردم رو نسبت به یک محصول و مصرف آن تغییر داد تا آن ها با خرید آن موافقت کنند.

برای همین در مقاله های قبلی بسیار تاکید داشتیم که بازاریاب باید تفکر استراتژیک داشته باشد.

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی برای کسب وکار های نوپا

این روش از بازاریابی یعنی بازاریابی چریکی با این حال که در دنیا مورد استفاده برند های بسیار بزرگ هم هست ولی بیشتر طرفدارانش در میان صاحبان و بازاریابان کسب وکار های نوپاست.

چرا که انجام فعالیت بازاریابی تاثیر گذار برای این نوع کسب وکار ها بسیار مهم است وبا این روش میتوانند فروش خود را بالا ببرند.

منم در این مقاله حتما توصیه میکنم که از روش های بیان شده در ادامه استارت آپ ها حتما استفاده کنند و هزینه های بازاریابی خود را پایین بیاورند :

بازاریابی چریکی

مشتریان فعلی ، طلای ناب کسب وکار شما

یکی از مهم ترین مسئله های که بازاریابان و صاحبان کسب وکار را در بازاریابی چریکی دچار اشتباه میکند این است که فکر میکنند بازاریابی چریکی الزاما برای مشتری های آینده و آینده ی کسب وکار است.

در حالی که مشتریان فعلی شما طلای نابی هستند که باید بتوانید از آن ها استفاده کنید تا خرید های دیگری از شما داشته باشند.

و به همین دلیل آن ها بیشتر دوسدارند که از کسب وکار شما خلاقیت و جذابیت ببینند.

این بازاریابی برای مشتری است نه برای شما

در اکثر قریب به اتفاق انواع بازاریابی هایی که کسب وکار های مختلف به اشتباه در حال انجام دادن آن هستند این است که توجه وتمرکز خودشان رو برروی مزایا ومشخصات محصول میگذارند در حالی که در بازاریابی چریکی باید تمرکز و توجه روی احساسات مشتری باشد و مشتری برای یک لحظه هم که شده حس داشتن محصول مورد نظر رو بدست بیاورد.

یک داستان از بازاریابی پارتیزانی

فردی صاحب یک مغازه کتاب فروشی کوچک بود که در میان دو کتاب فروشی بزرگ و معتبر قرار داشت، روزی هنگام مراجعه به محل کار خود متوجه تابلو مغازه سمت راستی با عنوان “فروش عظیم جشن سالگرد، ۵۰ درصد تخفیف” شد. این تابلو حتی از سردر مغازه نیز بزرگتر بود و بسیار جلب توجه میکرد. روز بعد مغازه سمت چپی نیز تابلویی با عنوان “حراج بزرگ، ۶۰ درصد تخفیف” نصب نمود و مغازه این شخص در میان ایندو بیش از پیش محقر بنظر میرسید. صاحب این کتاب فروشی کوچک چه کاری میتوانست انجام دهد؟
از آنجایی که او یک بازاریاب چریکی بود، تابلویی متفاوت برای خود طراحی نمود و در سردر مغازه نصب نمود،رو این تابلو نوشته شده بود “در ورودی اصلی”!

بازاریابی چریکی

سخن پایانی

اگر در ایران هم کسب وکار های نوپا ، استارت آپ ها ، وانواع مختلف بیرینس ها هم یاد بگیرند که چگونه میتواند به آسانی از بازاریابی استفاده کنند دیگر نگران رکود و از این دست مسائل اقتصادی و سیاسی نمیشوند باید خواست تا توانست.

 

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *