خانه / بازاریابی و خلاقیت / بازاریابی حسی عامل ناشناخته ی خرید های غیرقابل کنترل ما

بازاریابی حسی عامل ناشناخته ی خرید های غیرقابل کنترل ما

بازاریابی حسی عامل ناشناخته ی خرید های است که ما هم نمیتوانیم کنترل کنیم.

آیا دیده اید که گاهی بدون این که گرسنه باشیم وارد رستوران یا ساندویچی میشویم؟

برایتان اتفاق افتاده بدون این که نیاز داشته باشید یک لباس گران خریده باشید و بعد با خود بگویید من که نیاز نداشتم چرا خریدم؟

و خیلی از این اتفاق هایی که بدون کنترل در خرید کردن ما رخ میدهد.

تبلیغاتی که آنها را نمیبینم اما چرا ؟

اما دلیل چیست؟ چرا بی اختیار دست به کارهایی میزنیم ؟ چرا بعضی اوقات بی اختیار خرید میکنیم ؟

بازاریابی حسی

بازاریابی حسی و مغز از کار افتاده

مغز انسان پیچیده ترین پایگاه داده ی شناخته شده در هستی است اما با بعضی چیز های ساده راحت غول میخورد.

مثلا با بوییدن عطرهای خاصی تصاویر و خاطراتی را تداعی میکند یا با شنیدن صداهایی خاص و حتی بعضا با دیدن هم دچار اشتباه میشود.

و بسیار جالب که هر جا خلا ای بشود یافت که انسان را دچار خطا میکند آنجا حتما بازاریابی پیدا میشود.

گاهی اوقات این خلا ها ناشی از دید های پیچیده ی مغزی است که توانایی حس کردن را به انسان میدهد و باعث میشود ما حواس داشته باشیم.

و به همین دلیل هم بازاریابی حسی بوجود آمد تا بشود احساسات را هم در فروش و کسب وکار دخیل کرد.

بازاریابی حسی

ناشناخته ترین عامل جادوی احساسات

وقتی در بازاریابی حسی میگوییم که احساسات فرد در خرید هایش دخیل است به این معنا نیست که احساسات آنها هدف قرار میگیرد و سواستفاده ای رخ میدهد.

در یک مثال ساده شما وقتی لباسی برای خود میخرید حتما باید آن لباس را دوسداشته باشید تا آن را بخرید تمام قضیه به همین سادگی .

بازاریابی حسی هم میگوید اگر پیراهن ولباس را دوسداشت چرا دوسداشت و چه عواملی در دوسداشتنش تاثیر داشت و در همین راستا میتوان عواملی که احساسات خریدار را برانگیخته بود را بیشتر کرد تا فروش ها بالا رود و دامنه احساسات افراد بیشتری را بتوان تحت تاثیر قرار داد.

به کل این بررسی ها در تعریفی جامعه بازاریابی حسی گفته میشود.

بازاریابی حسی و عوامل تاثیر گذار

در این نوع بازاریابی برای تحجریک احساسات عوامل مختلفی وجود دارد ولی برخی از مورد توجه تریت آنها رنگ ها ، بو ها ، و صدا هایی است که در برخی فروشگاه های میبینیم، میشنویم و میبوییم.

یک مثال بارز این که ما در فروشگاه بزرگ صدای خانمی را میشنویم که اسمی را پیچ میکند ، موردی را توضیح میدهد و این اتفاق هر چند دقیق یکبار رخ میدهد.

چرا ؟

چون شنیدن صدای یک خانم ناخودآگاه حس در کنار مادر بودن وامنیت را تداعی میکند و حس امنیت داشتن در یک فروشگاه باعث راحت پول را از جیب در آوردن میشود.

یک مورد مهم دیگر که در بازاریابی حسی بسیار مورد توجه است مسئله ی بوهاست که قبلا هم در ویدئویی توضیح دادم شنیدن بوی دارچین در یک مغازه ی لاکچری اتفاقی نیست یا شنیدن بوی قهوه در بعضی از طلافروشی ها اتفاقی نیست همه این ها دلیلی در پشت خود دارد بنام بازاریابی حسی.

بازاریابی حسی و استارت آپ ها

بازاریابی حسی مسئله ای بسیار تخصصی و حرفه ای در بازاریابی است که که شاید بررسی آن ساعت ها و روز ها زمان بخواهد اما در ساده ترین حالت میتوان برای استارت آپ طرحی فراهم کرد که بتوانند از این نوع بازاریابی استفاده کنند.

صفحه فرود و صفحه فروش

دوستانی فعالیت طراحی وب سایت و وب پلتفرم ها را انجام میدهند حتما میدانند که مسئله ی UI و UX  مسئله ای نیست که بشود به سادگی از کنار آن گذشت.

اما دانستن کمی از موارد بازاریابی حسی میتواند در طراحی رابط کاربری وتجربه کاربری کمک بسیار شایانی بکند.

بطور مثال : استفاده از رنگ ها در صفحات مختلف بسیار اهمیت دارد که متخصصان طراحی این رشته میدانند چه رنگی برای چه صفحه ای مناسب است.

برای ترکیب کلمات باید بدانید که چگونه ایجاد انگیزه کنید و بتوانید با کلمات جادو کنید.

در نتیجه ی همه این موارد باید بگم که شمایی که میفروشید یک انسان هستید و فردی که میخرد هم یک انسان و این میان احساسات دخیل هستند و اگر یک بازاریاب وفروشنده بتواند بیشتر در مورد یک انسان و مغز او اطلاعات کسب وکند بیشتر میتواند موفق باشد.

 

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *