خانه / بازاریابی و خلاقیت / بازاریابی کوکاکولا به شکل مطالعه موردی – Case study

بازاریابی کوکاکولا به شکل مطالعه موردی – Case study

بررسی بازاریابی کوکاکولا

کوکاکولا شرکتی دارای ۳۵۰۰ محصول با حضور در ۲۰۰ کشور جهان و خدماتی روزانه به ۱٫۹ میلیارد نفر بعنوان برترین برند جهان که ۹۴% از مردم جهان آن را به رسمیت شناخته اند و برند تجاری این شرکت را با رنگ قرمز و سفید به خاطر سپرده اند.

همه ی این ها برمیگردد به استراتژی بسیار بزرگ کوکاکولا در بازاریابی که در این مقاله به آن میپردازیم.

  • دارایی بازار کوکا کولا ۱۹۲٫۸ میلیارد دلار است البته تا سال مه ۲۰۱۶
  • با درآمد بیش از ۴۴٫۲۹ میلیارد دلار فقط یک شرکت نیست یک است کامل و تمام عیار است
  • از ۵۵ میلیارد وعده ی نوشیدنی در هر روز به غیر از آب ۱٫۷ میلیارد متعلق به کوکا کولا است

با این همه تعریف و توصیف از این ابر قدرت اقتصادی برسیم به بررسی بازاریابی کوکاکولا و بیان این نکته که آموزش های موردی یکی از مفید ترین راه ها برای یادگیری بازاریابی است که امیدوارم استفاده مفیدی داشته باشید.

بازاریابی کوکاکولا
مطالعه موردی بازاریابی کوکاکولا

مطالعه موردی بازاریابی کوکاکولا

تحقیقات بازار در روزهای اول

تحقیقات بازاریابی و بازار در ابتدا برای این برند نامدار از ۱۳۰ سال پیش شروع شد.

ایده ی اولیه این محصول در سال ۱۸۸۶ با این رویکرد بوجود آمد که شرابی با مخلوط کولا و کوکائین درست کنند.

البته این موضوع ایده ی جدیدی نبود و ایده ی درست کردن کولا با الکل و کوکائین به آنژلو ماریانی شیمیدان پاریسی متعلق است.

ولی یک سرهنگ دوم کنگره ی آمریکا در آن سال یعنی ۱۸۸۶ این ترکیب را درست کرد و در اولین روزها آن را به قیمت هر لیوان ۵ سنت به فروش رساند که بنا به وضع موجود بازاریابی آن دوره نظرات مشتریان وخریداران توسط برادر زاده های وی جمع آوری وبه او انتقال داده میشد.

جان پمبرتون (john pomberton) ترکیب منحصر بفرد و سری این نوشیدنی را آرام آرام با نظرات مشتریان درست کرد و این نوشیدنی معروف شد به نوشیدنی پمبرتون.

بازاریابی کوکاکولا

استراتژی بازاریابی در روزهای اول

پمبرتون به دلیل قوانین حاکم در آتلانتا به زودی مجبور شد که الکل را از ترکیب حذف کند چرا که در ابتدای ساخت این محصول پمبرتون با اهداف درمان سردرد ، استرس ، اضطراب ، سوءهاضمه و اعتیاد شروع کرده بود و بعد از مدت کوتاهی در سال ۱۹۰۳ مجبور به حذف کوکائین نیز شد.

نام اصلی و کنونی این برند توسط فرانک رابینسون که حسابدار پمبرتون بود ارایه داده شد و این ایده به قدری جذاب بود که پمبرتون آن را قبول کرد وبه عنوان نام کوکاکولا به ثبت رساند.

در سال ۱۸۸۹ این فرمول فروخته شد به  Asa G Candler که همین باعث شد که تبدیل به نوشابه ی سودا شود و بازاریابی واقعی آغاز شد.

کاندلر ، صاحب این شرکت که بازاریابی قدر در آن زمان بود هزاران بطری از شیشه های نوشابه ی کوکاکولا را همراه با سوغات ، تقویم ها ، برای برنامه های سال نو و هر مناسب دیگری میفروخت.

و بر روی همه محصولات نشان تجاری کوکاکولا موجود بود او آرام آرام داشته به همه ی مردم این برند را نشان میداد و موفق به این کار هم شد.

شرکت های مختلف در بیرون از ایالت آتلانتا افتتاح شد و بعنوان توزیع کنندگانی برای کوکاکولا این محصول بسیار ترند شده در آن زمان شروع به فعالیت کردند و کاندلر درسال ۱۸۹۵اعلام کرد که کوکاکولا در همه ی ایلت های آمریکا قلمرو فروش دارد.

ایده بطری

در زمان کاندلر بازاریابی کوکاکولا و فروشش تنها از طریق های توزیع نوشیدنی های سودا بود اما دو ذهن خلاق وضعیت را به این شکل رها نکردند وتغییراتی بوجود آوردند که بسسیار به نفع این برند بود.

مراکز توزیع نوشیدنی های سودا یعنی رستوران ها ، بارها ، کافی شاپ و… که بازار بسیار کوچکی بودند برای گستردگی این برند دو اسم با نام های بنجامین فت تماس و جوزف بی وایتهد ایده ی بطری را ارایه دادند و طولی نکشید که بطری ها توسط شرکت Root Glass Company of Terre Haute, Indiana ساخته شد وبازار و بازاریابی کوکاکولا به یک باره روبه انفجار گذاشت.

شکل بطری ها و نام تجاری روی آن ها از آن زمان تا کنون هیچ تغییری نکرده است.

کوکاکولا در سراسر جهان

در سال ۱۹۱۹ كاندلر این شركت را به رابرت وودروفت فروخت و اهداف بلند پروازانه ی رودروفت آینده ی خوبی را برای کوکاکولا رقم زد.

توزیع بطری های نوشابه ی کوکاکولا در سرتاسر جهان راه اندازی شد و برای اولین بار این نام تجاری جهانی شد.

رودروفت چند استراتژی مهم دیگری نیز در سر میپروراند که یکی از آنها حفظ یک استاندارد برتری به عنوان شرکت مقیاس بود. او می خواست کوکا کولا را به عنوان یک محصول برتر معرفی کند که ارزش توجه بیشتری نسبت به هر یک از رقبای خود داشت. و او در آن موفق شد. کوکا کولا به سرعت در سراسر جهان رشد کرد.

بازاریابی کوکاکولا
مطالعه موردی بازاریابی کوکاکولا

استراتژی های بازاریابی کوکاکولا

محبوبیت و معروفیت برند کوکاکولا به استراتژی های کاملا ساده ولی پیشگامانه اش برمیگردد مانند :

ثبات

سازگاری و ثبات را به وضوح میتوان در این برند دید برای مثال قیمت این محصول از سال ۱۸۸۶ تا ۱۹۵۹ فقط ۵ سنت بود و همین کل بازاریابی و شعارهای تبلیغاتی اش حتی هم اکنون حول محور دو کلمه لذت بردن و خوشبختی میچرخد.

نام تجاری

کاندلر در همه جا وهمه جا و همه جا از تقویم گرفته تا تی شرت از کلاه تا برچسب از نام کوکولا استفاده کرد و این استراتژی تا کنون آمده و وجود دارد.از این رو یکی از آرم های مشهور جهان است.

تثبیت موقعیت

کوکاکولا به عنوان یک محصول خودش را معرفی نکرد بلکه بعنوان یک تجربه ی شادی آور دست به معرفی خود در بازاریابی اش کرد و تا امروز این روند را در بازاریابی خود پیش میبرد.

مدل فرانچایز یا فرانشیز

کوکاکولا یک شرکت غول پیکر نیست که به راحتی از پاشنه آشیل قابلیت صدمه خوردن را داشته باشد بلکه این برند حقوق تولید را به کارفرمان محلی واگذار میکند و آن ها را در روند توزع و تولید دخالت میدهد و در مجموع با جمع شدن هزاران هزار شرکت ریز و درشت کوکاکولا به موجودی غول پیکر تبدیل میشود.

شخصی سازی و اجتماعی شدن

بر خلاف سایر شرکت های بزرگ، کوکا کولا موقعیت خود را به عنوان یک نام تجاری اجتماعی حفظ کرده است. آن را به کاربران میگوید. کوکا کولا شرکت دیگری نیست حالا بخشی از ماست. با ایده های تبلیغاتی نمادین و کمپین هایی  که شامل “من می خواهم به خرید جهانی کک دست یابم” و “به اشتراک گذاری یک کک”، نقطه ی ویژه ای در قلب کاربران خود نگه داشته است.

تنوع

کوکاکولا با وجود خوددر سرتاسر جهان در سال ۱۹۶۰ دست به تنوع بخشیدن به محصولات خود زد.

که هم اکنون در سراسر جهان ۳۵۰۰ برند این شرکت در حال فعالیت است.

آمار بازاریابی کوکاکولا

  • طراحی لوگو از زمان شروع تا به حال تغییری به خود ندیده است.
  • در طول سال اول خود، به طور میانگین روزانه ۹ بطری میفروخت.
  • نورمن راکول اسطوره بازاریابی هنر برای بازاریابی کوکاکولا را ایجاد کرد.
  • در دهه ۱۹۸۰ این شرکت شروع به مبارزه با مصرف کنندگان قهوه کرد.
  • در سال ۱۹۲۳ شروع به فروش بطری ها با قرار داد های ۶ ساله کرد.
  • کوکاکولا هم اکنون ۱۲۳٫۲۰۰ نفر کارمند دارد.

 

 

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *