چگونه بازاریابی را شروع کنیم

چگونه بازاریابی را شروع کنیم – حرکت از صفر به سمت جلو – Market Research

چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ این سوالی است که بسیاری از صاحبان کسب و کار در اوایل یا حتی در خلل امورات فروش از خود میپرسند.

چگونه بازاریابی را شروع کنیمهمه شما میدانید که بازاریابی یعنی دروازه ورود به موفقیت و این یعنی میلیون ها و شاید میلیارد هاپول حتی برای یک کسب وکار کوچک.

این موضوعات دیگر در دنیای امروز توهم نیستند بله !

امروز به راحتی حتی کسب و کارهای کوچک و مغازه های چند متری هم میتوانند درآمدی های بسیار بزرگی داشته باشند اما مهمترین مسئله این جاست که چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟

پیدا کردن راه و روش برای انجام بازاریابی از جمله اهداف مهم این سایت است که در حال آموزش آن هستیم و در صدد آن برآمدیم که این موضوع را به سادگی برای شما دوستان عزیز آموزش دهیم.

مطلب مفید دیگر : هک رشد برای بازاریابی استارت آپ های ایرانی – قوانین سال 2018

چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ قدم اول

در این مقاله ی مفید من به چند راه ساده ولی بسیار کارآمد که شاید شما در کسب و کار خود آن را نادیده گرفته اید اشاره خواهم کرد که اولین قدم آن تحقیقات بازار است.

تحقیقات بازار به این معنا و مفهوم است که شما باید قبل از هرکاری بازار هدف خود را شناسایی کنید که ما در بازاریابی با سرعت نور به تفصیل به این موضوع پرداختیم.

شناسایی بازار هدف به این معنا که شما باید بدانید چه کسی میتواتند مشتری شما بشود و این فرد دارای چه خصوصیاتی است و از لحاظ جامعه شناختی در کدام قشر جامعه قرار میگیرد پس اگر میپرسید چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ این اولین قدم شماست این افراد را پیدا کنید و درباره  آن ها تحقیق کنید.

دلیل این که این تحقیق را انجام میدهیم این است که متوجه بشویم سبک خرید مشتریان ما چگونه است اما تحقیقات بازار فقط به این موضوع محدود نمیشود در کل میتوان گفت تحقیقات بازار یعنی بدست آوردن آمار و اطلاعاتی برای شروع کسب و کار که گزینه متوجه شدن سبک خرید مشتریان و بازار هدف هم یکی از آن آمار و اطلاعات است اما اگر چنانچه نخواستید که بطور کلی آمار و اطلاعات را در بیاورید حداقل بازار هدف خود را بشناسید.

مطلب مفید دیگر : چالش لاکتیویا : مرگ یا موفقیت برای ورود به بازار برای برند کاله – کیس استادی

چگونه بازاریابی را شروع کنیم

شناسایی بازار هدف

افرادی که میپرسند چگونه بازاریابی را شروع کنیم باید بدانند که شناسایی بازار هدف یکی از مهمترین کار هایی است که باید برای شروع انجام دهند همانطور که گفته با راه و روش های بیان شده میتوانید آن ها را بیابید اما چند مورد مهم دیگر نیز در شناسایی بازار هدف وجود دارد برای مثال اگر بخواهید سبک خرید مشتریان بالقوه خود را پیدا کنید باید متوجه بشوید که چه چیزی آن ها را به هیجان می آورد یا چه چیزی باعث میشود آن ها از احساسات خود استفاده کنند و رنج سنی ان هاچیست در مجموع این موضوعات به شما کمک میکنند که درخواست مشتریان خود را متوجه شوید و به ان ها جواب دهید.

مطلب مفید دیگر : چگونه کسب و کار کوچک خود را توسعه دهید تا یک ماشین پول ساز شود

چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ قدم دوم

قدم دوم بعد از شناسایی بازار هدف برای افرادی که میپرسند چگونه بازاریابی را شروع کنیم پیدا کردن جواب این سوال است :

آیا بازار به محصول من نیاز دارد ؟

بسیار حیف است که محصول و خدماتی را تدارک ببینیم و تهیه کنیم ولی بازار هدفی پیدا کردیم آن را نخواهد در واقع در این حالت تمامی کارهایی که کرده اید بیهوده میشود پس در قدم دوم باید بسنجید که بازار محصول شما را میخواهد یا نه ؟

برای شما که میپرسید چگونه بازاریابی را شروع کنیم راهی پیشنهاد میکنم که به راحتی بتوانید بسنجید که آیا محصولتان خریدار دارد یا نه ؟

برای این کار از همان افرادی که تلاش کردید و متوجه شدید بازار هدف شما هستند میپرسید.

پرسیدن از بازاری که بطور بالقوه میتواند مصرف کننده ما باشد یک راه بسیار رایج در دنیاست که در ایران و کسب و کارهای داخل کشور بطور جالبی نادیده گرفته میشود.

پرسید از بازار هدف در کشورهایی همچون آمریکا حتی برای یک کافی شاپ کوچک هم متداول است آن میپرسند تا بهترین چیز را ارایه دهند.

شما هم بپرسید تا متوجه شوید آیا اصلا محصول شما را بازار هدف دوستدارد یا نه؟

من خیلی از کارآفرینانی که میپرسیدند چگونه بازاریابی را شروع کنیم را دیدم ام که چون محصول و خدمات شان مشکلات خودشان حل میکرد بر این باور بودند که همه هم این مشکل را دارد و میخواهد با این محصول حل کنند ولی اینطور نیست همین محصولات به هنگام ورود به بازار با شکست آب و تاب داری رو به رو میشود.

پس شاید خیلی ساده به نظر برسد از بازار هدف خود بپرسید از آن ها کمک بگیرید تا محصول و خدمات خود را بهبود دهید.

چگونه بازاریابی را شروع کنیم

چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ قدم سوم

در قدم سوم برای شما که میپرسید چگونه بازاریابی را شروع کنیم میرسیم به بررسی چند مورد که بعد از بدست آوردن داده های بالا به راحتی میتوانید این موارد را بررسی کنید :

  • آیا قیمت محصول و خدمات من برای مشتریان مناسب است؟
  • آیا محصول و خدمات من مزیت رقابتی برای مقابله با رقبا دارد؟
  • محصول و خدمات من چقدر میتواند مشتری را قانع کند تا بجای رقبا از من بخرد؟
  • اصلا چرا مشتری باید از من بخرد؟
  • چگونه میتوان محصول و خدماتم را راحت تر از رقبا به دست مشتریان برسانم؟

پرسیدن این پنج سوال مهم از خودتان بسیار الزامی است و جواب های آن ها را باید لیست کنید چرا که شما جوینده پاسخ این سوال هستید که چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ و این سه قدم و جواب این سوالات اولین استراتژی بازاریابی شماست.

در سوال اول میپرسیم که قیمیت محصول و خدمات ما در چه میزان است و آیا برای مشتریان مناسب است؟

داشتن قیمتی مناسب و حتی مناسب تر از رقبا میتواند یک بعد برای پیشروی باشد اما این به این معنا نیست که قیمت خود را به شدت پایین بیاورید این به این معناست که بتوانید قیمتی بهتر از قیمت رقبای خود به مشتریان پیشنهاد دهید.

در سوال دوم به دنبال مزیت رقباتی میگردید چیزی که رقبای شما ندارند و محصول و خدمات و حتی کسب و کار شما دارد و این موضوع به راحتی قابل کپی شدن نیست اما یک نکته بسیار مهم :

سرمایه مزیت رقابتی نیست

همکار های خوب مزیت رقابتی نیست

جای خوب مغازه و فروشگاه مزیت رقابتی نیست

مدیریت خوب مزیت رقابتی نیست

تلاش شبانه روزی و بیهوده مزیت رقابتی نیست

بسیار از صاحبان کسب وکار را دیده ام که این موارد را مزیت رقابتی میدانند ولی هیچکدام از این ها مزیت رقابتی محسوب نمیشود.

مزیت رقابتی یعنی چیزی که شما دارید و به راحتی قابل کپی کردن نیست مانند یک نوآوری خاص یک فرمول سری یک سس سحرآمیز یک الگوریتم ابداعی و یا یک مدل درآمد بخصوص و از این دست موارد.

مطلب مفید دیگر : رایان آلی – 19 موضوع بسیار مهم که باید از یک مولتی میلیونر 30ساله یادبگیرید

چگونه بازاریابی را شروع کنیم ؟ قدم آخر

قبل از اینکه شما را از خواندن این مقاله خسته کنم باید بگویم که رسیدم به قدم آخر و جمع بندی این مقاله پس اگر میپرسید که چگونه بازاریابی را شروع کنیم باید بدانید که بعد از جمع آوری سه گزینه قبلی به نتیجه گیری از این اطلاعات خواهید پرداخت نتیجه هایی که از اطلاعات میگیرید شما را شگفت زده خواهد به مغز شما ساماندهی بسیار خوبی خواهد داد و به راحتی میتوانید بیابید که چه کاری را باید انجام دهید.

این مقاله گوشه ی بسیار کوچکی از بازاریابی با سرعت نور بود که در اینجا برای شما تحت عنوان بازاریابی را چگونه شروع کنیم ارائه داده شد.

اما تمامی مواردی که از این چهار گزینه بدست می آورید پایان راه نیست بلکه باید بدانید که یک صاحب کسب و کار و یا یک بازاریاب همیشه مانند یک کارآگاه باید در حال کاوش کردن باشد و هر روز و هر لحظه به نتایج بهتر و بهتری برسد تا موفقیت خود را بیشتر و بیشتر کند.

از مشتریان خود غافل نشوید با یک چشم به هم زدن میتوانید از دست شان بدهید.

مطلب مفید دیگر : فروش احساسی و رویکرد های بسیار مهم برای این نوع فروش

نویسنده : امین لطفی

اشتراک در رسانه آموزشی

با وارد کردن ایمیل خود در رسانه آموزشی کسب و کار مشترک شوید و ایمیل های آگاهی دهنده از نوشته های تازه را دریافت کنید

منتظربمانید

با تشکر از اشتراک شما

نظرات مشتریان ما

بسیار خوشحالم که در همچین سایتی عضو هستم سایت جامع و خوبی دارید که تمامی مطالبش رو هم میشه در کسب و کارهای آنلاین استفاده کرد و هم آفلاین فایل صوتی شش راه برای تحول کسب و کار با بازاریابی با سرعت نور هم عالی بود

علی راضی فر مشتری و بازدید کننده سایت می 21, 2018

قبلی
بعدی

اشتراک در رسانه آموزشی

با وارد کردن ایمیل خود در رسانه آموزشی کسب و کار مشترک شوید و ایمیل های آگاهی دهنده از نوشته های تازه را دریافت کنید

منتظربمانید

با تشکر از اشتراک شما

آموزش های بسیار کمیاب و مفید در فروشگاه با قیمت های باور نکردنی حتما سر بزن رد کردن