واینر

واینر چیست ؟ صنعتی نوپا در ایران که نوزادی کوچک است

واینر vayner شاید کلمه ای غریب برای ما ایرانی ها باشد و آن هم یک دلیل دارد که فضاها و شبکه های اجتماعی و اینترنتی تازه در ایران داغ شده است.

پس با این تعریف راحت میشود که فهمید این کلمه مربوط به فضای مجازی است :

بله . به کسانی که در شبکه های مجازی و سرویس های اشتراک ویدئو در حال تولید ویدئو های سرگرم کننده و طنز هستند واینر میگوند و به تعرفی دیگر واینر یعنی کمدین مجازی و اسم این حوزه هم میشود صنعت واین vayn

واینر

واینر ، کمدین مجازی یا شاخ مجازی

شاید برای شما هم پیش آمده که گوشی خود را دست بگیرید و وارد اینستاگرام شوید و مشغول دیدن چند کلیپ شوید و بعد متوجه شوید که چند ساعت گذشته این اتفاق به کلیپ های تولید شده توسط این واینر ها می افتد که در این صعنت نوپا فعالیت میکنند.

این افراد در شبکه های مجازی فیلم هایی تولید میکنند و کلیپ هایی میسازند که ارزش دیدن دارد و این که اینکار تبدیل به صنعت در دنیا شده است مربوط به جایی است پول وارد ماجرا میشود.

در بین کلیپ ها میتوانید تبلیغاتی هم ببینید یا پیام های فرهنگی و… که باعث میشودی پول چشم گیری دراین صنعت در حال چرخش باشد.

اما از این افراد که واینر شبکه های اجتماعی هستند افرادی نیز وجود دارند که نه کلیپی فاخر وارزشمند تولید میکنند و نه پیام و تبلیغات بجا و صحیحی دارند و گاهی میتوان دید که سمت وسوی کلیپ های مبتذل و پورن هم بخود میگیرد یا شاید در کلیپ میبینید که در حال نوشیدن وایتکس و.. هستند که جهت افزایش فالوور انجام میدهند ولی همین افراد نیز به اشتباه واینر گفته میشوند چون آن ها هم میتوانند که اسپانسر گرفته و پولی را به چرخش در آوردند.

جالب است بدانید که پول در حال چرخش در این صنعت خیلی چشم گیر تر از چیزی است که بشود برای یک شبکه ی اجتماعی تصور کرد.

واینرینگ و ائنفلوئنسرمارکتینگ

یکی از مهم ترین دلایلی که به صنعت بسیار نوپای واینرینگ پرداختیم این بود که این صنعت باعث تغییر شکل ائنفلوئنسر مارکتینگ در جهان شده است.

ائنفلوئنسر مارکتینگ یا همان بازارایابی تاثیر گذار از وقتی بدنیا آمد که آمریکایی ها مسئله سلبریتی بودن را در هالیوود به راه انداختند و افرادی را به عنوان ستاره از مطبوعات ومجلات به دنیا معرفی کردند.

بسیار بدیهی است که وقتی میتوانید جمع عظیمی از افراد را در کنار هم جمع کنید میتوانید قدرت وبازاریابی را هم در آن دخیل کنید که آمریکایی ها هم همین کار را کردند.

از همین سلبریتی ها سلبریتی مارکتینگ را بوجود آوردند و توانستند برای برند های بزرگ فروش های زیادی به ارمغان بیاورند چون مردم سلبریتی ها را بعنوان الگو های خود قبول میکردند و از کارهایی که آنهادر تبلیغات انجام میدادند تبعیت میکردند که در پی این تحولات صنعت مد و فشن وارد شد به آن در مطلب بعدی خواهیم پرداخت.

بعد ها با بوجود آمدن شبکه های مجازی همین سلبریتی ها وارد شبکه ها شدند و بازاریابی سلبرتی مارکتینگ که یک چیز بنام بازاریابی همهمه ای و دهان به دهان و ویروسی شدن کم داشت توانست به قدرت شبکه های مجازی این را کامل کند و واینر و واینرینگ متولد شد.

جالب است بدانید…

در همین صنعت واین و واینرینگ در دنیا مخصوصا روی سرویس اشتراکی یوتیوب برند های بزرگی مثل بلِند تِیک با ویدئو های آیا این را هم مخلوط میکند؟ گوشی آیفون ، چوب بیس بال و خیلی چیزهای عجیب غریب را خرد کیند و بسیارهم بیننده دارد ویا بر روی همین سرویس یوتیوب گربه های بامزه ای که تا چند ده میلیون بازدید کننده دارند…

واینرینگ در ایران

در ایران با تب و تاب شبکه های مجازی صنعت واینر در حال رشد خوبی است اما این رشد همیشه هم با فرهنگ های درست و هشتگ ها خوب همراه نیست این رشد گاهی منجر به بازتاب عوامل منفی مشود که باید بدانیم که در کل جهان این موارد را دارد اما ما ایرانی ها بدلیل داشتن فرهنگ شفاهی که از قدیم میگفتند فلانی حرفش سند و… این مسئله بسیار بیشتر دیده میشود.

فرهنگی که در غرب حاکم است فرهنگی بسیار مکتوب و مستدل است که در آن جا چنین مسائلی دیده نمیشود در عوض آن ها تخمین ها و تحقیقات خود را از یک موضوع در اختیار یک دیگر قرار میدهند به هرحال ما بعنوان یک ملت در یک کشور باید بدانیم که چگونه به سودجمعی میتوانیم برسیم.

به امید روزی که بتوانیم در این کشور ببینیم که سرگرم کننده های اینستاگرامی هم در صنعت خودشان فعالیت خوبی دارند واین صنعت تاثیر خوبی در کشور ما دارد.

امیدوارم که مطلب مفیدی رو تونسته باشم در اختیارتون بزارم

درباره نویسنده

مطلب پیشنهادی نویسنده به شما

اگر مطلب مفید بودبا دوستانتون توی شبکه های مجازی به اشتراک بزارین و از دکمه های اشتراک گذاری استفاده کنین.

 

دنبالم کنید

خجالتی نباشید! به راحتی می تونید منو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید.ماهم دوستداریم با دوستان علاقه مند دوست بشیم

با سر زدن به گزینه ی محصولات با ارزش ترین آموزش های موجود و کمیاب رو مشاهده کنید رد کردن