واینر

واینر چیست ؟ صنعتی نوپا در ایران که نوزادی کوچک است

واینر vayner شاید کلمه ای غریب برای ما ایرانی ها باشد و آن هم یک دلیل دارد که فضاها و شبکه های اجتماعی و اینترنتی تازه در ایران داغ شده است.

پس با این تعریف راحت میشود فهمید که این کلمه مربوط به فضای مجازی است :

بله . به کسانی که در شبکه های مجازی و سرویس های اشتراک ویدئو در حال تولید ویدئو های سرگرم کننده و طنز هستند واینر میگوند و به تعریفی دیگر واینر یعنی کمدین مجازی و اسم این حوزه هم میشود صنعت واین vayn .

واینر

واینر ، کمدین مجازی یا شاخ مجازی

شاید برای شما هم پیش آمده که گوشی خود را دست بگیرید و وارد اینستاگرام شوید و مشغول دیدن چند کلیپ شوید و بعد متوجه شوید که چند ساعت گذشته این اتفاق با کلیپ های تولید شده توسط واینر ها می افتد که در این صعنت نوپا فعالیت میکنند.

این افراد در شبکه های مجازی فیلم هایی تولید میکنند و کلیپ هایی میسازند که ارزش دیدن دارد و این که اینکار تبدیل به یک صنعت در دنیا شده است مربوط به جایی است که پول وارد ماجرا میشود.

در بین کلیپ ها میتوانید تبلیغاتی را هم ببینید یا پیام های فرهنگی و… که هر کدام به نوبه خود باعث میشوند پول چشم گیری در این صنعت در حال چرخش باشد.

اما از این افراد که واینر شبکه های اجتماعی هستند افرادی نیز وجود دارند که نه کلیپی فاخر و ارزشمند تولید میکنند و نه پیام و تبلیغات بجا و صحیحی دارند و گاهی میتوان دید که سمت و سوی کلیپ های مبتذل و پورن هم بخود میگیرد یا شاید در کلیپ میبینید که در حال نوشیدن مواد شوینده و… هستند که جهت افزایش فالوور انجام میدهند ولی به همین افراد نیز به اشتباه واینر گفته میشوند.

جالب است بدانید که پول در حال چرخش در این صنعت خیلی چشم گیر تر از چیزی است که بشود برای فعالیت در یک شبکه ی اجتماعی تصور کرد.

واینرینگ و ائنفلوئنسرمارکتینگ

یکی از مهم ترین دلایلی که به صنعت بسیار نوپای واینرینگ پرداختیم این بود که این صنعت باعث تغییر شکل ائنفلوئنسر مارکتینگ در جهان شده است.

ائنفلوئنسر مارکتینگ یا همان بازارایابی تاثیر گذار از وقتی بدنیا آمد که آمریکایی ها مسئله سلبریتی بودن را در هالیوود به راه انداختند و افرادی را به عنوان ستاره از مطبوعات و مجلات به دنیا معرفی کردند.

بسیار بدیهی است که وقتی میتوانید جمع عظیمی از افراد را در کنار هم جمع کنید میتوانید قدرت و بازاریابی را هم در آن دخیل کنید که آمریکایی ها هم همین کار را کردند.

از همین سلبریتی ها سلبریتی مارکتینگ را بوجود آوردند و توانستند برای برند های بزرگ فروش های زیادی به ارمغان بیاورند چون مردم سلبریتی ها را بعنوان الگو های خود قبول میکردند و از کارهایی که آنها در تبلیغات انجام میدادند تبعیت میکردند که در پی این تحولات ، صنعت مد و فشن وارد شد که به آن در مطالب بعدی خواهیم پرداخت.

بعد ها با به وجود آمدن شبکه های مجازی همین سلبریتی ها وارد شبکه ها شدند و بازاریابی سلبرتی مارکتینگ که یک چیز بنام بازاریابی همهمه ای و دهان به دهان و ویروسی شدن کم داشت توانست به قدرت شبکه های مجازی این را کامل کند و واینر و واینرینگ متولد شد.

جالب است بدانید…

در همین صنعت واین و واینرینگ در دنیا مخصوصا روی سرویس اشتراکی یوتیوب برند های بزرگی مثل بلِند تِیک با ویدئو های ” آیا این را هم مخلوط میکند؟ ” گوشی آیفون ، چوب بیس بال و خیلی چیزهای عجیب غریب را خرد میکند و بسیارهم بیننده دارد و یا بر روی همین سرویس یوتیوب گربه های بامزه ای که تا چند ده میلیون بازدید کننده دارند…

واینرینگ در ایران

در ایران با تب و تاب شبکه های مجازی صنعت واینر در حال رشد خوبی است اما این رشد همیشه هم با فرهنگ های درست و هشتگ های خوب همراه نیست این رشد گاهی منجر به بازتاب عوامل منفی مشود که باید بدانیم که در کل جهان این موارد را دارد اما ما ایرانی ها بدلیل داشتن فرهنگ شفاهی که از قدیم میگفتند فلانی حرفش سند است و… این مسئله بسیار بیشتر دیده میشود.

فرهنگی که در غرب حاکم است فرهنگی بسیار مکتوب و مستدل است که در آن جا چنین مسائلی دیده نمیشود در عوض آن ها تخمین ها و تحقیقات خود را از یک موضوع در اختیار یک دیگر قرار میدهند به هرحال ما بعنوان یک ملت در یک کشور باید بدانیم که چگونه به سودجمعی میتوانیم برسیم.

به امید روزی که بتوانیم در این کشور ببینیم که سرگرم کننده های اینستاگرامی هم در صنعت خودشان فعالیت خوبی دارند واین صنعت تاثیر خوبی در کشور ما دارد.

از همین صنعت های نوپا در ایران میتوانید مطالب زیر را هم مطالعه کنید :
فودگرافی چیست ؟ صنعتی پولساز و بسیار تازه در ایران
انیمو واینینگ یا Animation vaining صنعتی نوپا با کمی نیاز به تخصص انیمیشن
یوتیوبر ها – بازاریابان عرصه بازاریابی محتوا به روش های مختلف

نویسنده : امین لطفی

و در ادامه چند مقاله بسیار مفید دیگر هم برای شما داریم :

چگونه بازاریابی را شروع کنیم – حرکت از صفر به سمت جلو – Market Research
فروش احساسی و رویکرد های بسیار مهم برای این نوع فروش

 

 

نظرات مشتریان ما

بسیار خوشحالم که در همچین سایتی عضو هستم سایت جامع و خوبی دارید که تمامی مطالبش رو هم میشه در کسب و کارهای آنلاین استفاده کرد و هم آفلاین فایل صوتی شش راه برای تحول کسب و کار با بازاریابی با سرعت نور هم عالی بود

علی راضی فر مشتری و بازدید کننده سایت می 21, 2018

قبلی
بعدی

اشتراک در رسانه آموزشی

با وارد کردن ایمیل خود در رسانه آموزشی کسب و کار مشترک شوید و ایمیل های آگاهی دهنده از نوشته های تازه را دریافت کنید

منتظربمانید

با تشکر از اشتراک شما

آموزش های بسیار کمیاب و مفید در فروشگاه با قیمت های باور نکردنی حتما سر بزن رد کردن