خانه / دسته‌بندی نشده / هک رشد برای بازاریابی استارت آپ های ایرانی – قوانین سال ۲۰۱۸

هک رشد برای بازاریابی استارت آپ های ایرانی – قوانین سال ۲۰۱۸

هک رشد بازاریابی استارت آپ ها در ایران و چند راه جالب

بازاریابی استارت آپ

استارت آپ ها در کشور امروز بواسطه توانایی در جذب مشتریان خود زنده میشود و میمیرند که البته بسیاری از استارت آپ ها محکوم به شکست اند چرا که آن ها نمیتوانند محصول یا بازار خوبی برای ارائه پیدا کنند و این در نتیجه باعث میشود استارآپ ها شکست بخورند در خلال این مقاله بررسی میکنم پنج مشکل اساسی رو در استارت آپ های ایرانی که باعث شکست آن ها میشود داستانی باید بخوانید تا یاد بگیرید.

ولی موضوع دیگری هم برای استارت آپ ها وجود دارد آن هم این که اگر بازار خوبی هم پیدا کردند و محصول خوبی هم ارایه دادند باز شکست میخورند چرا ؟

چون از طرف برندهای سنتی که از طریق کانالهای سنتی مشتریان بسیاری را جمع کرده اند دچار محدودیت میشود و نمیتواند مشتریانی برای محصول خود جذب کنند.

یکی از مهمترین دلایل شکست استارت آپ ها در ایران دقیقا همین مسئله است تا این نقطه شکست پیشروی میکنند و در اوج شکست هم همه چیز را رها میکنند در حالیکه این یکی روند طبیعی است و باید طی شود چون دقیقا بعد از مراحل تازه موفقیت روی خود را نشان خواهد داد.

نا امیدی و محدودیت نقطه ای است که باید استارت آپ ها از آن استفاده کنند که دلایل اش را در ادامه بیان میکنم.

مطلب مفید دیگر : بازاریابی محتوا برای استارت آپ ها 

محدودیت برای استارت آپ ها نوآوری می آورد

این محدودیت در روند بازاریابی استارت آپ باعث میشود که آن ها نوآوری خود را بکار بگیرند البته این موضوع تا وقتی کارساز است که شما شکست را قبول کنید ولی از ادامه دادن راه بازنایستید.

ایجاد سر و صدا برای بازاریابی استارت آپ ها با وجود برند های قدرتمند در کانالهای سنتی کمی سخت به نظر میرسد ولی همچنان میتوان امیدوار بود که چند مشتری از این کانال ها را میتوان جذب کرد چون آن ها افرادی هستند که همیشه به دنبال آخرین راهکار ها هستند آن کسانی نیستند به غیر از پذیرنگان آغازین.

هک رشد

پذیرندگان آغازین در بازاریابی استارت آپ ها

در بازاریابی استارت آپ ها نقطه ی قابل تامل ایننجاست که شما بتوانید راه حلی ارایه بدهید که این افراد که همیشه به دنبال تازه ترین راهکارها هستند بیایند و از محصول شما استفاده کنند اما نکته مهم اینجاست که برای بازاریابی استارت آپ چنین تحقیقی هم لازم است ؟

دلیل دوم شکست استارت اپ ها در ایران این است که آن ها نمیدانند که اولین افرادی که باید از محصول و خدمات آن ها استفاده کند چه کسانی هستند و در نتیجه در مقابل برند های سنتی مجبور به پذیرفتن شکست میشوند.

اولین مرحله بازاریابی استارت ها و هک رشد آن ها این است شدید روی این افراد تمرکز داشته باشند وآن ها را پیدا کنند.

مطلب مفید دیگر : برندینگ برای استارت آپ ها – اصول ساده و شگفت انگیز

هک رشد در بازاریابی استارت آپ ها

اگر میخواهد در بازاریابی استارت خود میخواهید هک رشد داشته باشید باید چند مفهوم بسیار مهم را بدانید :

اول اینکه برای ایجاد هک رشد و بلند کردن سر و صدای بازاریابی باید در کانال های سنتی تغییری ایجاد کنید این یکی از مهمترین عوامل برای هک رشد بازاریابی استارت آپ ها.

شما باید پیدا کنید که محصول و خدمات شما در کدام کانال سنتی تغییر ایجاد میکند و شما به کدام مشکل را میتوانید بحرانی جلوه دهید تا راه حل تان را هم برای آن ارایه دهید.

راهی که ارایه میدهید باید تا حد امکان منحصر به فرد باشد چرا که منحصر بفرد نبودن این راه حل باعث خواهد شد که مقایسه شوید و این مقایسه دلیل جذب نشدن پذیرندگان آغازین است و این هم دلیل سوم شکست استارت آپ های ایرانی است.

اگر دقیقا استارت آپ های آمریکایی را با این مقاله آنالیز کنید میبینید تمام این نکته ها را رعایت کرده اند برای مثال میتوان  drop box و یا Tumblr و غیره

هک رشد
چند نکته برای توجه

چرا بازاریابان سنتی توانسته اند به هک رشد دست یابند

اگر از آن ها بپرسید چگونه این محصول و خدمات را که هیچ نوآوری در آن وجود ندارد را به مشتریان ارئه دادی جواب میدهند این بازاریابی است و من فقط بازاریابی کرده ام راست هم میگوید او فقط بازاریابی کرده است چون نه میخواست شکست بخورد و نه میخواست دنیا را تغییر بدهد.

دلیل چهارم شکست استارت آپ اینجاست که میترسند شکست بخورند و شکست میخورند و همانطور که در بالا گفته شد در اوج شکست هم همه چیز را رها میکنند با این روش نه هک رشد را میتوان انجام داد نه میتوان بازاریابی استارت آپ خوبی داشت.

بعد از این مطمئن شدید راه حل شما راه حل منحصر بفردی است فقط بازاریابی استارت آپ خود را قوی کنید و فقط مشغول بازاریابی باشید هر جا شکست خوردید اشتباه را بررسی کنید محصول را بروز رسانی کنید و دوباره بازاریابی کنید و این روند را ادامه دهید اما این در هر حالی است که باید مطمئن باشید که محصول و یا خدمات شما ایجاد کننده تغییری خوب در کانالهای سنتی است.

با این روش شکست هم بخورید دیگر شکست محسوب نمیشود دلیل پنجم

مطلب مفید دیگر : هشت راه برای کسب درآمد در خواب – از رویا تا واقعیت

شکست در بازاریابی استارت آپ ها شکست نیست

دلیل پنجم شکست استارت آپ های ایرانی این است که درک صحیحی از شکست هم ندارد آن ها شکست میخورند چون قبول میکنند که شکست خورده اند در حالی که این شکست نیست فقط زنگ خطری است برای بروزرسانی محصول که بعد از باز تولید آن باید شروع به بازاریابی استارت آپ خود کنند همین.

در پشت همه این موضوع ها دلیلی بسیار ساده نهفته است بنام پشتکار

داشتن پشتکار برای همه ی کارها لازم است اما وقتی سخن از استارت آ و کارآفرینی و… به میان می آید باید بدانیم که راه طاقت فرسا تر از این حرف هاست.

چه بسا کارآفرین نما هایی که میگویند ایده ای سرشار دارند در حالیکه بعد هزینه های بسیار ایده فقط یک هفته تا یک ماه در عرصه تجارت میتواند دوام آوری کند.

در هر صورت همه راه های تولید پول برای همه کس مناسب نیست ولی شما هیچگاه ناامید نشوید و با انرژی فراوان ادامه دهید.

راستی شاید این مطلب هم براتون مفید باشه : شش استراتژی بازاریابی دیجیتال برای انفجار درآمد در سال ۲۰۱۸

درباره نویسنده : امین لطفی

 

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *