قیمت گذاری

نحوه قیمت گذاری برای یک محصول – کاربردی و خلاق

قیمت گذاری و استراتژی های  تعیین قیمت یا همان Pricing برای یک محصول و خدمات از مواردی است که باید صاحبان استارت آپ ها و کسب و کار ها در آن تمرکز کنند.

لذا قیمت گذاری اشتباه برای یک محصول منجر به ایست قلبی فروش آن خواهد شد.

که در این راستا با حکایتی شیرین توضیح میدهم :

قیمت گذاری و حکایت دخترک فقیر

دختری در زمان های گذشته پشت ویترین یک عتیقه فروشی گردن بندی آنتیک و قیمتی را پسندید و داخل مغازه شد و با لحن کودکانه خود به فروشنده ی پیر گفت :

من آن گردنبد را میخواهم فروشنده با طعنه گفت دخترک میدانی که قیمت آن زیاد است همراهت پول داری ؟

دخترک دست در جیب خود کرد و چند پنی کل پول هایش را به فروشنده داد و گفت من میخواهم این گردنبد را برای خواهرم بخرم که بعد از مرگ مادرمان من و برادر کوچک را عین یک مادر بزرگ کرد و همیشه تکیه گاه ما بود.

پیر مرد باشنیدن این حرف گردنبد را برداشت و داخل یک جعبه ی زیبا کادو پیچ کرد وآن را به دخترک داد و دختر رفت.

بعد از ساعتی خواهر بزرگ ، دختر کوچک به مغازه ی عتیقه فروشی آمد و گفت خواهر من چگونه این را از شما خریده او بیشتر از چند پنی پول نداشت.

فروشنده ی پیر با لبخندی گفت که اولا قیمت وسایل موجود در این مغازه را خود مشتری ها تعیین میکنند و دوما دختر کوچک برای این گردنبد خیلی هزینه ی گرانی پرداخت ، او همه دارایی اش را داد.

قیمت گذاری

قیمت گذاری محصول وخدمات به در خواست مشتری

به توجه به حکایت شیرین بالا نتیجه میگیریم که هر چقدر قیمت محصولات ما در قیمت گذاری دقیق تعیین شود و به خواسته ی مشتریان نزدیک باشد مارا بیشتر به سمت موفقیت خواهد برد.

اما برای رسیدن به خواسته مشتری در قیمت گذاری چند راه وجود دارد :

راه اول :

در نظر گرفتن احساسات

با در نظر گرفتن احساسات مشتری ها برای محصول مان خواهیم دید که مشتری ها برای محصولات ما چقدر حاضرند احساسی بشوند این کار نیاز به بررسی وابستگی آن ها دارد ولی استراتژی مرسوم قیمت گذاری در ایران این است که از قیمت پایین شروع کنند و تا به بالا ترین و گران ترین نقطه خرید محصول برسند در صورتی این روند در اوایل کار کمک کننده خواهد بود ولی بعد ها با شکست مواجه میشود.

با بررسی احساسات مشتری و اندازه وابستگی آن ها به محصول و خدمات در قیمت گذاری میتوانیم  به قیمت در خواستی مشتری نزدیک بشویم.

راه دوم :

پرسش از مشتری

یکی دیگر از راه های خوب پرسیدن از خود مشتری در روند قیمت گذاری است که ما ارزیابی میکنیم که چقدر مشتری حاضر است برای محصول و خدمات ما پول بپردازد.

اما حتی اگر این سوال را از خود شما بپرسند حتما قیمتی پایین تر از قیمت در نظر گرفته شده ی فروشنده را ارایه خواهید داد.

پس راهکار چیست :

تمامی سه راهی که در اینجا بیان میکنم مکمل یکدیگر هستند که در آخر با مثالی روشن خواهم کرد.

راه سوم :

احتساب با حاشیه

در این روش شما با احتساب هزینه ی محصول و خدمات خود به اضافه ی هزینه تبلیغات آن و به اضافه سود خودتان قیمتی را ارایه میدهید.

شاید در این صورت به نظرتان بیاید که قیمت ما در روند قیمت گذاری بسیار بالا خواهد بود ولی اینطور نیست شاید کمی بالاتر از خواست مشتری باشد اما چه بسیار جنس ها گران قیمتی که فروشنده ها در سطح بازار خریداران را راغب به خرید آن ها میکنند.

قیمت گذاری
ارزش گذاری و قیمت مکمل هم هستند

راهکار اصلی

بهترین راهکار در قیمت گذاری مخصوصا برای استارت آپ ها این است که بتوانند از هر سه این روش ها استفاده کنند و به قیمتی قابل ارایه و معقول برسند.

در قیمت گذاری به هر قیمتی رسیدید حتما روی آن بایستید و با بهانه های بازار کشش ندارد ، مشتری این قیمت را قبول نمیکند ، قیمت مان بالا است و …. قیمت خود را بیهوده پایین نیاورید.

همین مشتری هایی که میگویند قیمت شما بالا است اگر محصول خود را رایگان هم کنید باز آن ها از شما خرید نمیکنند و جالب است بدانید از جایی میخرند که گران تر از قیمت شما است.

اما راهکار این است که شما احساسات مشتری را در نظر بگیرید :

مثلا محصول و خدمات من همیشه برای مشتری نیاز است پس او حاضر خواهد بود که روزانه 5000 تومان بپردازد.

در قدم دوم از خود مشتری بپرسید که چقدر حاضر است به این خدمات و محصول پول بپردازد.

بر حسب تجربه و مواردی که من دیدم حتما و یا شاید 3000 تومان را پیشنهاد میدهد.

در قدم سوم هزینه ها ، حاشیه سود ، هزینه خود محصول و هزینه ی تبیلیغاتش را بررسی کنید.

خواهید دید که با سود بسیار معقول 2000 تومانی این کالا برای شما به 6500 تومان تمام میشود

که اگر بخواهید میانگین این سه عدد 5000 ، 3000 ، 6500 را در بیاورید به مبلغ 4800 خواهید رسید.

الان کاملا مشهود است که 4800 تومان در روند قیمت گذاری شما با سود 300 تومان حداقل قیمتی است که میتوانید ارایه بدهید و حداکثر قیمتی که توانایی ارایه اش را دارید 6500 میباشد.

مبلغ پیشنهادی من در این نوع مواردی ارایه قیمت 7000 تومان است که موجب ارزش گذاری شدن محصول و خدماتتان نیز میشود و پیشنهادی تخفیفاتی است که مشتری را راغب به خرید میکند.

جالب است بدانید که اگر بتوانید تلرانس تخفیفات خود را از 4800 تا 6500 بالا و پایین کنید مشتری های زیادی خواهید داشت و این که ارزش محصولات خود را نیز حفظ کرده اید.

قیمت گذاری

سخن پایانی

قیمت گذاری یکی از مباحثی است که امروز بسیار از کسب وکار ها با آن درگیر هستند و به دلیل برخی قیمت گذاری های اشتباه بیشتر دچار ضرر میشوند ولی در روند قیمت گذاری آن چه از  همه بیشتر اهمیت دارد نحوه بازایابی آن است شاید شما در استارت آپ و کسب و کار خود قیمتی پایین ارایه دهید اما باز هم از شما خرید نشود ولی رقیبی با ارایه قیمت بالا فروش خیلی چشم گیری دارد.

پس هیچ گاه از روند بازاریابی غافل نشود مشتری را راغب کرد مهم تر از آن است که بیاییم و قیمت پایینی ارایه دهیم.

مطلب مفید و مرتبط : برندینگ برای استارت آپ ها

درباره نویسنده

اشتراک گذاری فراموش نشود

دنبالم کنید

خجالتی نباشید! به راحتی می تونید منو توی شبکه های اجتماعی دنبال کنید.ماهم دوستداریم با دوستان علاقه مند دوست بشیم