خانه / دسته‌بندی نشده / چند راز بسیار مهم از موفقیت استارت آپ ها در سیلیکون ولی – silicon valley

چند راز بسیار مهم از موفقیت استارت آپ ها در سیلیکون ولی – silicon valley

همه ما کارآفرین ها و استارت آپی ها وقتی از موفقیت استارت آپ ها و نحوه شکل گیری آن ها صحبت میکنیم حتما به یاد موفقیت های استارت آپ های سیلیکون ولی میفتیم.

سیلیکون ولی نام دره ای است در آمریکا که مرکز رشد و نوآوری کسب و کارهای بارزش و جاده ی رشد آن هاست.

اما پشت موفقیت استارت آپ های این دره ی موفقیت چند راز بسیار مهم وجود دارد که بسیار از آن ها حتی در حالت بصری قابلیت دیده شدن هم ندارند.

اما موضوع مهم این جاست که در این مقاله ارزشمند سعی داریم بررسی کنیم چند مورد از تاثیر گذارترین دلایلی که بر روی موفقیت استارت آپ های سلیکون ولی تاثیر گذار است و امیداورم که کارآفرین های ایرانی هم از آنها استفاده کنند.

موفقیت استارت آپ ها

مطلب مفید دیگر : بازاریابی محتوا برای استارت آپ ها – اصول کسب و کار شاد و راحت

موفقیت استارت آپ های سیلیکون ولی

سیلیکون ولی دره ای بسیار حاصلخیز نه فقط برای کشاورزی بلکه برای کسب و کار های نوآورانه است در این دره همه با هم ارتباط دارند و مهارت های خود را به یکدیگر انتقال میدهند دقیقا این دره برای آمریکا نقش دره طلای کالیفرنیا در قرن نوزدهم را بازی میکند.

این ارتباط بسیار عظیم در این دره به راحتی به صاحبان کسب و کار ها و موسسین استارت اپ ها کمک میکند که نیازهای اجتماعی خود را تشخیص دهند و روی آن ها کار کنند البته این یکی از راز های بسیار ساده ای است که خود حکومت آمریکا هم برای دیگران بازگو میکند در این مقاله میپردازیم به رازهای موفقیت استارت آپ های سیلیکون ولی که تا بحال بسیار کم بازگو شده اند.

همگرایی آکادمی ها ، بخش خصوصی و دولت

دره سیلیکون ولی یکی از منحصر بفرد ترین جا ها برای موفقیت استارت آپ هاست چرا که نقطه اتصال بسیار عظیمی بوجود آمده از دانشگاه ها ، بخش خصوصی و دولت الخصوص این که دانشگاه استنفورد و برکلی در مرکز ولسوالی جا را برای مهندسین عرصه تکنولوژی باز کرده و هر ساله تعداد زیادی از این مهندسین خلاق وارد سیلیکون ولی میشوند.

منظور ما دقیقا از حاصلخیزی اقتصادی دقیقا همین نقطه ها هستند که امیدواریم در ایران هم چنین اتفاقی رخ دهد.

این نقطه ی حاصلخیز و سرزمین جادوی موفقیت استارت آپ ها جایی خوب برای سرمایه گذاران پر جنب و جوش است که دنبال ریسک های بالا و درآمد های زیاد هستند و به همین دلیل سرمایه گذاران فرشته زیادی را در این مناطق میشود پیدا کرد.

حال با تمامی این قضایا حمایت های بدون بروکراسی دولت آمریکا را هم به این موضوع ها اضافه کنید.

نتیجه همگرایی بخش خصوصی و دولت آمریکا با آکادمی هاست.

هر چند در تاریخ های گذشته بر سر این دره ها میبینیم که مهمترین فعالان این دره از جمله استیو جابز ، بیل گیتس ، مارکزاربرگ و سرگی برین و لری پیج از تحصیلات آکادمیک برخوردار نیست اما این برای سال هایی است که دروس دانشگاهی آمریکا همگام با فعالیتن های کارآفرینی نبود و امروزه این دورس همگام با دو چیز پیش میرود :

یک : موفق سازی افراد بر فعالیت در بدنه اقتصاد

دو : موفق سازی افراد کارآفرین بعنوان پیشران های کل اقتصاد

با این بررسی و مقایسه کشورهای نتایج بسیار مشهود است و کاملا واضح که کشورهای موفق تر مخالفان بیشتری هم دارند.

موفقیت استارت آپ

مطلب مفید دیگر : برندینگ برای استارت آپ ها – اصول شگفت انگیز و ساده

تراکم بالای سرمایه گذاران ثروتمند و صندوق های سرمایه گذاری

از دیگر دلایل موفقیت استارت آپ های سیلیکون ولی میتوان به تراکم سرمایه گذاران در این دره اشاره کرد.

حتی تا جایی که کارآفرینان دیگر که اکنون به موفقیت و ثروتی دست یافته اند هم از دره سیلیکون ولی خارج نمیشوند و پول خود را باز در پروژه های دیگر سرمایه گذاری میکنند دلیل این موضوع این استکه در کشورهایی همچون آمریکا برای محافظت از ثروت بدست آمده باید سرمایه گذاری های بسیار هوشمندانه ای انجام داد و گرنه مالیات موجود برای انواع مختلف مستغلات و دارایی ها آرام آرام این ثروت را به سمت صفر مایل میکنند.

در نتیجه همه این جریانات تراکم بسیار خوبی از سرمایه گذارن در این مکان وجود دارد که موجب موفقیت استارت آپ ها میشوند.

از طرف دیگر تعداد سرمایه گذار مشتاق و پر جنب و جوش که به سرمایه گذاران فرشته معروف هستند هم در این دره کم نیست آن ها موفقیت را به هر قیمتی بدست می آورد حتی این قیمت شاید به هزینه ی ۹ بار شکست از ۱۰ بار هم برسد ولی شاید سرمایه گذاران فرشته تنها افرادی هستند که معنا و ارزش واقعی یک کسب و کار نوآورانه و تکنولوژیک را میدانند.

بطور خلاصه میتوان گفت که در این دره ی نه چندان بزرگ آینده زندگی در کره ی زمین رقم میخورد دریغ از این که…

مطلب مفید دیگر : پنج تاکتیک برای تبدیل استوری های اینستاگرام به یک ابزار بازاریابی B2B

دسترسی به امکانات دلیل دیگر موفقیت استارت آپ ها

دسترسی به امکانات از دیگر دلایلی است که میتوان در این دره  بیان کرد این امکانات شامل هتل ها با قیمت های بسیار منصفانه و رستوران هایی برای خوردن ناهار و شام کار آفرین ها و وجود هر نوع تکنسینی که خانه هایشان در سان فرانسیسکو است.

از طرف دیگر وجود تیم های محبوب ، مراکز کنفرانس های بزرگ و امکانات سرگرمی بسیار بالا برای کارآفرینان این امکان را میدهد که هر نوع محصول و خدماتی را در این سرزمین آزمون کنند و این نقطه مزیتی است برای این مکان.

از جهت دیگر هم این موضوع ها اکوسیستم استارت آپی سیلیکون ولی را بسیار پیچیده کرده است و به همین دلیل صاحب هر استارت آپی در این مکان اگر موفق شود دیگر جلو داری نخواهد ولی با این حال هزینه ی نرخ شکست هم بسیار بالاست.

بخش عظیم دیگر پیچیده بودن اکوسیستم استارت آپی در این منطقه از اهالی آن جا ناشی میشود بطوری که آن ها خود را به عنوان پذیرندگان آغازین هر محصول و خدمتی در رتبه اول قرار داده اند یعنی اگر برای محصول و خدمات شما فقط یک بازار هدف وجود داشته باشد حتما آن هم در سیلیکون ولی است.

مطلب مفید دیگر : شش استراتژی بازاریابی دیجیتال برای انفجار در آمد کسب و کار در سال ۲۰۱۸

الهام از داستان های موفقیت گذشته

از دیگر دلایل موفقیت استارت آپ های سیلیکون ولی وجود تجربیات انباشته شده در این منطقه است بطوری که هر دو فعال یعنی کارآفرین و سرمایه گذار به چند روز اقامت در این منطقه میتوانند مطالعات موردی بسیار موفقی از گذشته داشته باشند و میتوان گفت موفقیت کنونی سیلیکون ولی از موفقیت های گذشته ی آن نیز ناشی میشود.

شما در این منطقه میتوانید داستان های بسیار زیادی از جنگ سرمایه گذاران ، کارآفرینان و هزاران کسب و کار موفق رابشنوید و از آن ها الهام بگیرید از نمونه های موفق این داستانها میتوان به شیوه های رهبری استیو جابز در اپل اشاره کرد که هم اکنون در این منطقه زبان زد بسیاری از افراد است.

اما گذشته از موضوع موفقیت استارت آپ های دیگر در گذشته نکته بسیار مهم دیگری هم وجود دارد آن هم این که استارت آپ های شکست خورده ی بسیاری را هم میتوان در زباله دان تاریخی این منطقه کشف کرد که درس های فراوانی برای گفتن دارند یعنی به شکلی واضح میتوان گفت که هر استارت آپ شکست خورده در این منطقه یک نقطه ی شروع دیگر و یک پله ی ترقی به سمت بالا بوده است و ذاتا تفکر این که هر شکست پله ای است به سمت بالا از این منطقه بلند شده است که در ادامه بیشتر درباره شکست ها در این منطقه سخن خواهیم گفت.

موفقیت استارت آپ

مطلب مفید دیگر : رهبری و مدیریت خوب و تاثیر آن بر موفقیت کسب و کار – داستان یک تصمیم

رویکرد فکری نسبت به شکست در سیلیکون ولی

همانطور که گفته شد بعد از موفقیت استارت آپ ها در این منطقه شکست های فراوانی را نیز میتوان پیدا کرد که درس هایی بسیاری برای یاد گیری دارند.

در سال های اخیر سه کارشناس بازاریابی از دانشگاه آکسفورد مطالعه ای را روی ۵۰ کارآفرین در سیلیکون ولی انجام دادند که موضوع آن رویکرد فکری نسبت به شکست در استارت آپ ها بود که نتیاج بسیار جالب است :

کارآفرینان مورد مطالعه در این تحقیق اذعان داشتند که دلایل ساخته شدن موفقیت ها از شکست این است که در هر استارت آپی رویکرد ثابتی برای موفقیت وجود دارد که هر روز موسسن و تیم ها آن را بکار میبرد.

آنها فقط برای موفقیت استارت آپ ها تلاش میکنند و بعد از شکست محصول و خدمات خود را اصلاح میکنند گویی هیچ گزینه ای به غیر از موفقیت وجود ندارند و هربار شکست آن ها را بیشتر به سمت موفقیت هول میدهد که ما هم در سایت حاضر در مقاله ای بسیار مفید نیز این موضوع را بررسی کردیم که برای مطالعه این مطلب کلیک کنید :

مطلب مفید دیگر : هک رشد برای بازاریابی استارت آپ های ایرانی – قوانین سال ۲۰۱۸

الیزابت چارنگ از بلومبرگ میگوید که رویکر منحصر بفرد نسبت به شکست از دلایل موفقیت سیلیکون ولی است که خود شاخه  ای برای تدریس در دانشگاه ها میتواند باشد.

تاکید بر تولید محصولی فراتر از محصول

از دلایل دیگر موفقیت استارت آپ ها در سلیکون ولی تاکید آن بر تولید محصولی است که فراتر از محصول یا خدمات عمل کند.

تعداد بیشتر استارت آپ ها در این منطقه و تولید روز افزون محصولات تکنولوژیک باعث شده است که همه ی آن چیزی که تولید میشود مورد پذیرش مردم قرار نگیرد در واقع انتظار سیری ناپذیری در بازار های هدف بوجود آمده است که شرایط را برای استارت آپ ها سخت تر کرده.

پیش روی برای بدست آوردن در موفقیت استارت آپ ها تا جایی است که تلاش میکنند محصولی را تولید کنند که از چند وجهه مشتری را ارضا میکند و این یکی از دلایلی است که پلتفرم های تولید شده در این منطقه را اعتیاد آور میکند.

بررسی های انجام شده در این منطقه حاکی از این موضوع است که بدست آوردن بازار هدف در عین آسانی برای تازه کار ها بسیار سخت است و به همین دلیل آن ها همیشه تمرکز خود را بر روی رسانه سازی دارند و آن را از دست نمیدهند.

موفقیت استارت آپ

مطلب مفید دیگر : فروش در مدار مشتری برای بازاریابی همه کسب و کار ها – سه گام مهم

آینده در ایران برای موفقیت استارت آپ ها

با توضیحات داده شده در این مقاله و مقایسه آن با استارت آپ های ایران میبینیم که محدودیت های فراوانی برای کسب و کارهای نوپا در ایران وجود دارد اما موضوع اینجاست که با وجود این محدودیت ها موفقیت های چشم گیری هم داشتیم هرچند که این محدودیت ها با تلاش برخی از دوستان در حال مرتفع شدن است.

اما باید گفت که کارآفرینان بخش های جدانشدنی از بدنه یک اقتصاد در جامعه هستند و امیدواریم که همگام با پیشروی بسوی آینده ماهم شاهد کشوری غوطه ور در تکنولوژی باشیم.

این مقاله با بررسی ها و تحقیقات طی دو ماه گرد آوری شده است.

هرگونه کپی برداری و استفاده از مطالب آن بدون اجازه کتبی و تماس با مدیریت سایت غیرقانونی میباشد.

نویسنده : امین لطفی

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *