خانه / دسته‌بندی نشده / مغزهای سه گانه نظریه ای بر نورومارکتینگ – بازاریابی عصبی و فروش انفجاری

مغزهای سه گانه نظریه ای بر نورومارکتینگ – بازاریابی عصبی و فروش انفجاری

مغزهای سه گانه یکی از مهمترین تئوری ها در فروش و بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ است.

دانستن این موضوع به بازاریاب ها کمک میکنند تا به شکل نورومارکتینگ بر روی مغزهای سه گانه مشتریان خود تاثیر گذاشته و آن را تحت کنترل در بیاورند.

مغزهای سه گانه در نورومارکتینگ چیست

مغزهای سه گانه
Paul D. MacLean

پرفسوری بنام پاول مک لین Paul D. MacLean یک دانشمند عصب شناس در یکی از تحقیقات رفتاری خود در رابطه با مغز به این مسئله پی برد که انسان دارای سه نوع مغز است و دستور های مختلف احساسی را از هرکدام از این سه نوع مغز میگرد که در تصویر زیر مشاهده میکنید.

مغزهای سه گانه در نورومارکتینگ یعنی سه بخش از مغز که تصمیم های متفاوتی میگیرند و شامل مغز جدید ، مغز میانی مغز قدیم هستند.

مغز جدید

اولین بخش از مغزهای سه گانه در نورومارکتینگ مغز جدید یا مغز منطقی نام دارد یا همان نئو کورتکس مسئول حل مسائل تحلیل و دسته بندی آن هاست همین الان که این مقاله را مطالعه میکنید نئوکورتکس شما فعال است.

این بخش از مغز در حیوانات فعال نیست و آن از مغز جدید یا نئو کورتکس بی بهره اند

مغزمیانی

دومین بخش از مغزهای سه گانه ی نورومارکتینگ مغز میانی است مغزی که مسئول شادی ، لذت ، ناراحتی ، خوش گذارانی ،احساسات و هیجانات در این بخش از مغز فعال است و به دلیل آن که پستانداران نسبت به بقیه حیوانات بیشتر احساسی اند این مغز را مغز پستاندار نیز مینامند.

بطور جامع ماتمام تصمیم هایمان را بوسیله مغز میانی میگیریم و این فکر که ما تصمیم های منطقی میتوانیم بگیریم از اساس باطل است چرا که در تمامی تصمیم های ما مغز میانی دخیل است.

مغز قدیم

مغزی که در داخل سازمان مغزی ماست و سومین بخش از مغزهای سه گانه در نورومارکتینگ است همه حیوانات این بخش را دارند و از آن استفاده میکنند وظیفه این بخش از مغزهای سه گانه حفظ بقا و سلامتی ماست که دستگاه تنفسی مثل قلب و غیره و ذلک و همچنین حرکت ها های سریع در مقابل پرتاب شدن چیزی به طرفمان در دست این مغز است.

یکی از مهمترین خواسته های مغز قدیم استفاده کم از انرژی بدن است یعنی در هر حالتی دوستدارد مصرف انرژی را پایین بیاورد.

حال با توضیحات اجمالی از هرکدام از بخش های مغزهای سه گانه در نورومارکتینگ یک سوال مهم پیش می آید:

نورومارکتینگ
از سمت راست به ترتیب مغز جدید،مغزمیانی،مغزقدیم

یک سوال مهم

شما دانستید که مغز قدیم مغز میانی و مغز جدید سه بخش از مغز ما هستند و تحت عنوان مغزهای سه گانه هر کدام وظیفه ای دارند و خواسته هایی حال شما به عنوان بازاریاب دوسدارید کدام یک از این سه بخش را متقاعد کنید تا راحت تر محصول به فرد بفروشید؟

لطفا بعد فکر کردن و جواب دادن به ادامه مطلب بروید.

شاید جواب شما این باشد که ما با توجه بر مغز میانی از مغزهای سه گانه کاملا راحت میتوانیم در فرد مقابل ایجاد انگیزه کنیم و آن را متقاعد به خرید کنیم ام یک سوال مهم دیگر اگر مغز قدیم اجازه نداد چه؟

مغز قدیم همان مغزی است که :

از شما در مقابل آب و آتش و چیزهای خطرناک و حتی اگر شی کوچکی زیر پایتان حرکت کند و شما میترسید را کنترل میکند مغز قدیم است که باعث میشود بعضی جا ها حرکت و پیشرفت نداشته باشیم مغز قدیم است که نمیگذارد با افراد جدید آشنا بشویم مغز قدیم از مغزهای سه گانه است ترس از ازدواج ترس از تغییر و ترس استعفا از شغلی بی مصرف را در ما ایجاد میکند.

این همان جایی است که فقیران را فقیر تر و ثروتمندان را ثروتمند تر میکند.

چرا؟

چون وقتی شما دستتان را به شی ای داغ نزدیک میکنید مغز قدیم قبل از اینکه بگذارد این پیام به مغز میانی برسد تا آن هم از مغز منطقی و جدید اجازه بگیرد خودش وارد عمل میشود تا دست شما وارد مرحله پختن نشود.

خوب تا این جا به نفع ما بود اما وقتی شما میخواهید حرکت کنید ریسک کنید و پول بیشتری در بیاورید یا میخواهید ریسک کنید و رفتارهای غلط خود را تغییر دهید چه؟

باز مانع از انجام کار میشود پس بهتر این است که یاد بگیریم قبل تاثیر بر روی مشتریان خودمان این موضوع را بکار بگیریم و در زندگی شخصی خود از مغزهای سه گانه ی نورومارکتینگ خود استفاده کنیم.

به همین دلایلی که در بالا اشاره شد همیشه روانشناسان میگویند که در تصمیم گیری خود شتابزدگی نکنید حداقل ده ثانیه فرصت دهید تا این موضوع از مغز قدیم به دو مغز دیگر انتقال یابد تا بهترین نتیجه را داشته  باشد.

حال من و شما به عنوان بازاریاب بهتر نیست مغز قدیم یک مشتری را متقاعد کنیم؟

مغزهای سه گانه

متقاعد کردن مغز قدیم از مغزهای سه گانه ی نورومارکتینگ

اگر مغز قدیم نمیگذارد فرد ریسک کند و خرید جدید انجام دهد چرا ما این بخش مغز را متقاعد نکنیم؟

خیلی راحت شما در هر کسب و کاری میتوانید پیام های خود را به گونه ای تنظیم کنید که افراد دچار ترس و دچار ریسک نشوند و خیلی راحت قدم جلو گذاشته و بخرند به طور مثال اگر آن ها از این نترسند که محصول شما به آن ها ضرر نمیزند آیا خرید میکنند یا نه ؟

یا اگر آن ها نترسند که دوره و سمینار شما زندگی آن ها را مختل نمیکند بلکه خوب هم میکند شرکت میکنند یا نه؟

همانطور که خودتان مشاهد کردید دانستن و آگاهی در موارد فروش و بازاریابی بسیار اساسی است.

سخن پایانی و یک نکته مهم

به عنوان سخن پایانی بعد از بیان مغزهای سه گانه در نورومارکتینگ باید بگویم بازاریابی به گفته بعضی از عزیزان کم تجربه و بی اطلاع هنر نیست بلکه علمی است که با روانشناسی و جامعه شناسی و حتی خود سیاست در آمیخته است و بازاریاب حرفه ای باید مغزی فعال و ذاتی جنگنده داشته باشد.

راستی شاید مطلب هم براتون مفید باشه : بازاریابی رابطه ای یا Relationship Marketing چیست

نویسنده : امین لطفی

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *