خانه / بازاریابی و خلاقیت / مصرف گرایی تحریکی – پاداش – جزا کدام راه صحیح است

مصرف گرایی تحریکی – پاداش – جزا کدام راه صحیح است

مصرف گرایی تحریکی یکی از گزینه هایی است که برای بازاریابی امروز باید بتوانیم آن را تحلیل کنیم مسئله ای بسیار مهم که تاثیر به سزایی در آنالیز رفتار خرید مصرف کننده دارد.

مصرف گرایی تحریکی چیست

مصرف گرایی تحریکی به زمانی گفته میشود که مردم با دسترسی آسان به راحت ترین شکل ممکن با یک تحریک کوچک دست به خرید میزنند.

از مسئله های بسیار مهم بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ است که میتوان گفت حرف زیادی برای گفتن درباره اش وجود دارد.

ولی در کل بحث الزامی به بررسی از زاویه دیدی بازاریابی عصبی نیست بلکه خود عنوان مصرف گرایی تحریکی بسیار جای سخن دارد.

مصرف گرایی تحریکی به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که از جمله آنها میتوان به تحریک مغز مشتری در قبال پاداش و همین طور تحریک مغز مشتری در قبال جزا اشاره کرد که در ادامه مفصل به هرکدام میپردازیم.

مصرف گرایی تحریکی

مصرف گرایی تحریکی برای پاداش

همانطور که گفتیم مغز مشتری به خاطر چیزهایی مختلفی تحریک میشود و با همین تحریک کردن میتوانیم وی را راغب به خرید کنیم یکی از مهمترین این راه ها پاداش در قبال کار یا چیزی است .

اگر مشتری ببیند که در قبال خریدی پاداش میگیرد به نظر شما این کار را میکند؟

بله که میکند سال های سال است که تعیین جایزه ، قرعه کشی ، جایزه بدون قرعه کشی و انواع و اقسام پاداش در روند های بازاریابی در کل دنیا مطرح است.

اما شاید شما هم بر این مسئله واقف باشید که با این که جایزه های مختلفی برای خرید های مختلف در نظر میگیرند اما مردم آن ها را نمیخواهند و حتی شاید تاثیری بر خرید آن ها نگذارد.

از جهتی میتوان به موضوع بله گفت از طرفی نه.

بله به دلیل این که واقعا این موضوع جایزه تاثیری برخرید ندارد بنا به دلایلی مه از حوصله ی مقاله خارج است.

و از طرفی نه برای این که بودن و دیده شدن همچین جایزه هایی برای مردم قابل اهمیت است و تاثیر های ناخودآگاه بسیاری میگذارد.

اما بازارایابان امروز با وجود موضوع مصرف گرایی تحریکی حرفه ای تر و ریز بین تر از قبل شده اند.

چراکه با این اوصاف آن ها به جای استفاده از جایزه های مادی و پولی و …. از موضوع سیستم پاداش مغز استفاده میکنند.

همهخ ما شاید دیده ایم که بعضی از گیم های موجود در تلفن همراه مان بعضی از کار ها ، بعضی از جاها که برای صرف یک قهوه میرویم برای مان اعتیاد آور میشود

دلیل این اعتیاد پاداشی است که ما بی خود و بی جهت به مغزمان میدهیم مغز ما طوری برنامه ریزی شده است که در قبال هرکاری که انجام میدهد پاداش بگیرد که آمریکایی ها به دلیل تفهیم راحت این موضوع ، مسئله ی کودک درون را در دنیا باز کرده اند.

به هر حال بازاریابی نوین روی این موضوع تاکید دارد که با پاداش دادن به مغز مشتری ها راحت تر میتوان آن ها را راغب به خرید کرد و این دلیل بسیاری از خرید های ما در امروز است.

مصرف گرایی تحریکی

مصرف گرایی تحریکی برای جزا و سرزنش

همانطور که گفتیم بخشی از مصرف گرایی تحریکی از سیستم پاداش اتفاق می افتد ولی بخش دیگر آن که استفاده از آن بسیار به تخصص نیاز دارد دقیقا از نقطه مقابل سیستم پاداش اتفاق می افتد.

نقطه مقابل مصرف گرایی تحریکی با سیستم پاداش  مصرف گرایی تحریکی با سیستم ترس و سرزنش است.

مغز انسان ها و همه ی ما با ترسیدن و سرزنش شدن و احساس خطر کردن هم تحریک میشود و تحریک را میتوان به راحتی به سمت خرید سوق داد.

در بعضی از محصولات و خدمات تخفیف خورده شما میبینید که برای تخفیف مورد نظر زمانی در نظر گرفته اند که به خریدار این احساس را میدهد که اگر بدست نیاورد از دست خواهد داد.

اما موضوع این جا یک تخقفیف زمان دار ساده نیست گاهی شما میبینید که محصولی را که تا دیروز میتوانستید بخرید امروز در بازار نیست یا در زمان های مختلف در مناطق مختلف یافت میشود.

سیستم سرزنش که بسیار گسترده است یکی از سیستم هایی است که در رواج دادن مصرف گرایی تحریکی بسیار کمک شایانی کرده است.

سخن پایانی و نکته ای بسیار مهم

به عنوان سخن پایانی دانستن این مطالب برای یک فرد که میخواهد کسب و کار خود را اداره کند و یا میخواهد بازاریابی حرفه ای شود بسیار حائز اهمیت است ولی سیستم پاداش  و سیستم جزا و سرزنش هر دو از یک جا نشات میگیرند :

از جایی که امروزه برند ها با مخاطبان خود دوست و رفیق هستند.

اگر بتوانید شما هم برند خود را با مشتریان بالفعل و بالقوه اش دوست و همراه کنید شما هم میتوانید کاری تاثیر گذار انجام دهید.

 

پیشنهاد ویژه رسانه امین : کسب درآمد از اینترنت به شرط چاقو

 

 

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *