خانه / دسته‌بندی نشده / مزیت رقابتی یا مزیت ناعادلانه چیست و چگونه بوجود می آید

مزیت رقابتی یا مزیت ناعادلانه چیست و چگونه بوجود می آید

مزیت رقابتی یا مزیت ناعادلانه یکی از مهم ترین مواردی است که در یک کسب و کار باید داشته باشیم.

مزیت رقابتی به مسئله یا موضوعی گفته میشود که فقط منحصرا در کسب وکار شما پیدا میشود و از روی آن دیگران دیرتر میتوانند کپی کنند.

مزیت رقابتی

مزیت رقابتی به چه چیزی گفته میشود

بعضی از تیم ها ، استارت آپ ها و کسب وکار ها فکر میکنند مزیت رقابتی مسئه هم فکری و دوستی در تیم شان است یا مثلا مزیت رقابتی ما متخصص بودن همه ی ماست و از این دست مسائل ولی عزیزان من به این ها مزیت رقابتی گفته نمیشود

مزیت رقابتی میتواند به دست آوردن فناوری ای در یک استارت آپ ، داشتن یک الگوریتم خاص ، داشتن یک نوع محصول منحصر بفرد ، یا داشتن ترکیبی سری باشد و مواردی از این دست که دیگر رقبا دیرتر میتوانند آن را کپی کنند.

بوجود آوردن مزیت رقابتی یا مزیت ناعادلانه در یک کسب وکار امری حیاتی است و نداشتن آن موجب میشود که زود تر از دور بازی تجارت خارج شوید و شاید باعث شود که سرمایه و پول اولیه خودتان را نیز از دست دهید.

در هر حال باید یک چنین مزیتی داشته باشید که بتوانید پیشی بگیرید.

چگونه ایجاد میشود

راه های زیادی برای ایجاد مزیت رقابتی وجود دارد که به چند مورد از مهمترین آن ها اشاره میکنم :

۱- در اول کسب وکار بار ایده

در بعضی از استارت آپ ها و کسب و کار ها میبینیم که وقتی میخواهند پروژه را شروع کنند ایده ای دارند که این ایده تا حدودی حاوی مزیت رقابتی است.

اما حساب کردن روی این مزیت رقابتی کمی نا معقول به نظر میرسد چرا که این ایده هنوز نا پخته است و به مراتب مزیت اش نیز نا پخته تر و به همین دلیل نباید روی این نوع از مزیت ریسک کرد.

۲- در طی زمان ایجاد میشود

در نوع شماره یک و درمقابل آن نوع دیگری هم وجود دارد که در طی زمان ایجاد میشود دوستانی که تجربه دارند میدانند که ایده اولیه هیچگاه پایدار تا آخر پروژه باقی نمیماند و همین موضوع باعث میشود که در طی زمان یک موضوع منحصر بفردی را بتوانید ایجاد کنید و حتما ریسک کردن بر روی این نوع از مزیت خطر کمتری خواهد شد.

نتیجه چیست

نتیجه ی این دو مورد در باب مزیت رقابتی این میشود که باید در یک پروژه ی نوپای کسب وکار باید تامل و تفکر به خرج داد و همین طور دقتی بسیار دقیق.

و نا گفته نماند که مزیت ناعادلانه یکی از مهمترین پایه های بازاریابی شماست و از این طریق شما وارد میدان تجارت خواهید شد پس کاری است که باید عملی کنید.

سخن پایانی

به تفسیر بالا ما نتیجه میگیریم که خیلی حائز اهمیت است که توجه مان را بیشتر کنیم و دقت و ریز بینی به خرج دهیم مخصوصا اگر یکی از موسسین کسب و کار های نوپا و استارت آپ هستیم.

درباره ی نویسنده

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود

مطلب را با دوستان تان به اشتراک بگذارید آن ها دوسدارند که از ما یاد بگیرند

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *