خانه / دسته‌بندی نشده / ۱۰سوال که باید جواب دهید تا برنامه بازاریابی قدرتمند ایجاد کنید – طرح توسعه بازاریابی

۱۰سوال که باید جواب دهید تا برنامه بازاریابی قدرتمند ایجاد کنید – طرح توسعه بازاریابی

برنامه بازاریابی یا طرح بازاریابی  marketing plan که در به طرح توسعه بازاریابی نیز مشهور است یکی از موضوعاتی است که هر صاحب کسب و کاری باید برای تعیین استراتژی بازاریابی آینده خود آن را داشته باشد.

برنامه بازاریابی میتواند برنامه ای باشد که صاحب کسب و کار آن را در ذهن خود دارد و با آن به سمت آینده کسب و کار خود حرکت میکند اما در یاد داشته باشید که بازاریابی و برنامه بازاریابی یکی از مواردی است که هرچقدر بتوانید آن را مدون نوشته شده داشته باشید وآن را شفاف و شفاف تر کنید موفق تر خواهید بود.

در این مقاله پر بار و ارزشمند سعی دارم با شما راز هایی را در مورد برنامه بازاریابی در میان بگذارم که شما به کمک آن ها میتوانید کسب و کار خود را به سمت موفقیت هدایت کنید.

در این مقاله بررسی میکنیم ده سوالی باید در مورد برنامه بازاریابی از کسب و کار خود بپرسید و تک به تک آن ها را بصورت مفصل برای شما توضیح خواهم داد.

برنامه بازاریابی

سوالات برنامه بازاریابی

۱٫استراتژی بازاریابی : برنامه بازاریابی و طرح بازاریابی شما چگونه شما را به اهداف کسب و کارتان میرساند؟

۲٫طرح ماموریت : چه کاری میخواهید انجام بدهید و چرا؟

۳٫بازار هدف : برنامه بازاریابی شما کدام بازار را هدف خود قرار میدهد؟

۴٫تجزیه تحلیل رقابتی : رقبای شما چه کسانی هستند و رتبه شما در مقابل آن ها چگونه است ؟

۵٫مزیت رقابتی : مزیت رقابتی برنامه بازاریابی و کسب و کار شما چیست که شما را منحصر بفرد میسازد؟

۶٫استراتژی قیمت گذاری : در طرح بازاریابی خود چونه باید قیمت گذاری کنید تا در مقابل مشتری متهم به گران فروشی نشوید؟

۷٫طرح تبلیغاتی : چگونه میخواهید پیام های تبلیغاتی طرح بازاریابی خود را به بازار هدف خود مخابره کنید؟

۸٫بودجه بازاریابی : چه مقدار پول به عنوان سرمایه برای برنامه بازاریابی خود کنار گذاشته اید تا در این راه خرج کنید؟

۹٫فهرست اقدامات : چه کارهایی باید انجام بدهید تا به اهداف برنامه بازاریابی خود برسید ؟

۱۰٫متریک ها یا سنجه ها : برای بازاریابی خود را چگونه میخواهید آنالیز کنید و به نظرتان در کدام قسمت بهترین خواهید شد ؟

در ادامه چگونگی پاسخ به این سوالات را به شما توضیح خواهم داد .

۰۱٫استراتژی بازارایابی

طرح بازاریابی و برنامه بازاریابی شما چگونه شما را به اهدافتان میرساند ؟

قبل از شروع طرح توسعه بازاریابی باید یک ایده ساده خلاقانه و شفاف برای کسب و کارتان داشته باشید ایده ای که بعنوان استراتژی بازارایابی بتوانید از آن استفاده کنید.

برخی از کمپانی ها برای طرح توسعه بازاریابی و برنامه بازاریابی خود معمولا یک خط مشی تعیین میکنند که شاید این خط مشی طرح بازاریابی از شعار آن ها نشات گرفته باشد.

این ایده ساده و شفاف استراتژی کسب و کار شماست که باید با اهداف کسب و کارتان مرتبط باشد و شما در مقابل رقبا با آن میتوانید نرمش های مختلف و انعطاف پذیری های سازگار را انجام دهید.

بعنوان مثال شما یک خرده فروشی آجر و سیمان و مصالح ساختمانی هستید که میخواهید قدم در دنیای تجارت الکترونیک بگذارید باید توجه کنید که چه استراتژی هایی میتوانند بازار هدفی برای شما در دنیای دیجیتال ایجاد کند همین استراتژی آن ایده ساده ای است شما باید در مورد کسب و کار خود از آن استفاده کنید.

برنامه بازاریابی و طرح توسعه بازاریابی شما حتما باید بخش کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت داشته باشد و این برنامه نباید کمتر از ۹۰ روز طرح شوند.

اگر ایده ای برای طرح توسعه بازاریابی خود ندارید میتوانید از مقاله های زیر استفاده کنید تا ایده های کارآمد و خوبی برای طرح توسعه بازاریابی خود پیدا کنید :

۱۰۱ ایده بازاریابی برای بیزینس های کوچک – روش های بازاریابی – بخش اول

۱۰۱ ایده بازاریابی برای بیزینس های کوچک – روش های بازاریابی – بخش دوم

طرح توسعه بازاریابی

۰۲٫طرح ماموریت

چه کاری میخواهید انجام بدهید و چرا ؟

در طرح توسعه بازاریابی و برنامه بازاریابی حتما باید یک ماموریت را برای کسب و کار خود طرح کنید و باید بدانید چه کاری را میخواهید با چه دلایلی انجام دهید و اگر هم از قبل ماموریتی برای خود داشتید ماموریت جدیدی را به آن اضافه کنید.

شاید به نظر بیاید که نوشتن ماموریت نقش مهمی را در کسب و کار شما ایفا نکند اما باید اشاره کنم که ماموریتی که در طرح بازاریابی خود ایجاد میکنید کاملا مرتبط به اهداف کسب و کار شماست و باید از آن پیروی کنید تا به نتیجه خوبی برسید.

برای مثال میتوان گفت که شما ماموریتی را انتخاب میکنید تحت عنوان این که سه منطقه دیگر در شهر خود را در دست بگیرید و فروش خود را در آن منطقه ها افزایش دهید و از آن طرف هدف کسب و کار شما این بود که فروش خود را تا پایان سال سه برابر کند پس در اینجا میبینیم که در طرح توسعه بازاریابی ، ماموریت ما کاملا مرتبط با هدف کسب و کار ماست حال شما در این راستا که باید سه منطقه دیگر از شهر خود را اشغال کنید مستلزم این است که با رقبای خود در آن منطقه ها مبارزه کنید که این مقاله به شما کمک میکند که به بهترین نحوه استراتژی استقامت در مقابل رقبا را در دست داشته باشید.

اگر هنوز استراتژی های مقاوم خوبی را برای کسب و کار خود در دست نداری د اکنون وقت آن رسیده که به بهترین شکل این مورد را نیز بیاموزید و از آن در مورد موفقیت کسب و کار خود استفاده کنید مقاله زیر این کمک را به شما خواهد کرد :

چند روش بازاریابی سریع که اگر آن ها را ندانید شکست میخورید به همراه ویدئو

۰۳٫بازار هدف

برنامه بازاریابی شما کدام بازار را هدف خود قرار میدهد؟

بازار هدف شما مخاطبان و مشتریان بالقوه خاصی هستند که خواستار کالا ، محصول و خدمات شما هستند.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه کسانی میتوانند محصول و خدمات شما را استفاده کنند؟

جزئیات که باید به آنها پاسخ دهید بیشتر طرح توسعه بازاریابی شما را هدفمند میکند تا کسب و کارتان جلو تر از رقبا حرکت کند.

برای طرح توسعه بازاریابی خود باید بر روی بازار هدف خود تحقیق کنید تا مکیتوانید وقت زیادی را صرف این موضوع کنید تا کامل متوجه شوید که بازار هدف شما چه خاصیت ها و خلقیاتی دارد :

 • چه کسی مخاطبان هدف برنامه بازاریابی شما هستند؟
 • آن ها را کجا میتوانید پیدا کنید؟
 • آن ها به چه چیزی اهمیت میدهید ؟
 • آن ها چه نگرانی هایی دارند ؟
 • در حال حاضر آن ها چه نیاز هایی دارند؟

همه این موارد در طرح توسعه بازاریابی به شما کمک میکند که مشتریان ایده آل خود را پیدا کنید که نه تنها این مشتریان یک یا دو نفر نخواهند بود بلکه شما شاید میلیون ها آدم را با این روش برای کسب و کار خود پیدا کنید و این یعنی موفقیت بدون بازگشت.

۰۴٫تجزیه تحلیل رقابتی

رقبای شما چه کسانی هستند و رتبه شما در مقابل آن ها چگونه است ؟

یکی از بهترین روش های برای تحقیقات بازار و ایجاد برنامه بازاریابی درست این است که بتوانید روی رقبای خود مطالعه و تحقیق کنید در این صورت متوجه میشود که رقبای شما چه بازارهدفی دارد و چگونه آن ها پیدا کرده اند و آن ها راغب کرده اند تا از ایشان خرید کنند.

این مورد در طرح توسعه بازاریابی بسیار مفید است که نقل قولی از مدیرعامل و بنیانگذار سایت آمازون آن را تحلیل خواهیم کرد.

جف بزوس میرعامل آمازون میگوید اگر بتوانید کاری کنید که رقبای شما روی شما متمرکز شوند و شما روی مشتریان متمرکز شوید بی شک موفق خواهید شد.

این کار به هیچ وجه ممکن نیست جز این بتوانید روی رقبای خود مطالعه و تحقیق کنید و روش های بازاریابی آن ها را کند و کاو کنید اما یک مورد بسیار مهم این که نباید در تله سخن جف بزوس بیفتید و روی رقبای خود متمرکز شوید تا آنها راحت تر بتوانند روی مشتریان تمرکز کنند.

۰۵٫مزیت رقابتی

مزیت رقابتی برنامه بازاریابی و کسب و کار شما چیست که شما را منحصر بفرد میسازد؟

وقتی شما در بازار رقابت درگیر رقابت هستید باید بتوانید در برنامه بازاریابی و طرح توسعه بازاریابی رویکردی را تحت عنوان مزیت رقابتی و مزیت منحصر بفرد کننده ایجاد کنید که شما را از رقبایتان جدا کند.

موردی که بیشتر در این راستا جای بحث دارد این است که بازار رقابت را کسانی کنترل میکنند که تفاوتی با بقیه دارند این مورد ممکن نیست مگر این که بتوانید مزیت رقابتی اقناع کننده ای را در کسب و کار خود برای مشتریان ایجاد کنید در غیر این صورت توسط رقبای قدرتمند تر به دور تسلسلی خواهید افتاد که در نهایت خواهید دید که آن ها کیلومتر ها از شما فاصله گرفتند و شما هنوز دور خود میپیچید.

اگر نمیدانید که چگونه میتوان با رقبای قدرتمند رقابت کرد اصلا نگران نباشید مقاله زیر شما را در این راستا به خوبی کمک خواهد کرد :

چگونه کسب و کار کوچک خود را توسعه دهید تا یک ماشین پول ساز شود

۰۶٫استراتژی قیمت گذاری

در طرح بازاریابی خود چونه باید قیمت گذاری کنید تا در مقابل مشتری متهم به گران فروشی نشوید؟

شاید شما هم اکنون یک کسب و کار سنتی دارید و برای قیمت گذاری خود هم مدت بسیار زیادی زمان صرف کرده اید اما با آموزش هایی تا کنون در این مقاله مطالعه کردید باید قیمت ها و استراتژی قیمت گذاری خود را با برنامه بازاریابی و طرح توسعه بازاریابی و طرح بازاریابی خود مرتبط کنید.

در این راستا بسیار مهم است که بگویم باید در قیمت ها خود تا حد ممکن تجدید نظر کنید و از این مهمتر باید توجه کنید که چگونه میتوانید استراتژی قیمت گذاری خود را به یک پیام بازاریابی بسیار قوی تبدیل کنید.

شاید شما هم دیده باشید که بسیاری از کسب و کار ها در تبلیغات خود از قیمت های باورنکردنی حرف میزنند که هیچ جا نمیتوان پیدا کرد همین امروز در وضعیت کنونی بازار ایران این موضوع به خودی خود نیز میتواند برای شما مزیت رقابتی محسوب شود حال شما به این فکر کنید که اگر در برنامه بازار و طرح توسعه بازار خود این ده مورد را داشته باشید چه میشود؟

نکته مهم : قیمت های شما باید به نوعی حمایت از مشتری هایتان باشد.

طرح بازاریابی

۰۷٫طرح تبلیغاتی

چگونه میخواهید پیام های تبلیغاتی طرح بازاریابی خود را به بازار هدف خود مخابره کنید؟

بعنوان یک عنصر کلیدی در برنامه بازاریابی و طرح توسعه بازاریابی باید بگویم که نباید از طرح تبلیغاتی خود غافل شوید چون تمامی پیام هایی که به سمت مصرف کننده نهایی مخابره میکنید از این کانال است و در واقع این قیف تبدیل مخاطب به مشتری است.

طرح تبلیغاتی شما در برنامه بازاریابی تان حاوی عنصر های مهمی که در زیر نوشته شده اند :

 

 • تبلیغات
 • بسته بندی
 • روابط عمومی
 • فروش مستقیم
 • بازاریابی اینترنتی
 • فروش تبلیغاتی
 • مواد بازاریابی
 • سایر اقدامات تبلیغاتی

اگر در اوایل کسب و کار خود هم نمیخواهید روی همه طرح های تبلیغاتی تمرکز کنید بهتر است روی ۳-۵ طرح تمرکز کرده و آن ها جلو ببرید برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله دو بخشی ۱۰۱ ایده برای کسب و کارهای کوچک مراجعه کنید.

۰۸٫بودجه بازاریابی

چه مقدار پول به عنوان سرمایه برای برنامه بازاریابی خود کنار گذاشته اید تا در این راه خرج کنید؟

همان طور که در طرح توسعه بازاریابی و برنامه بازاریابی طرح تبلیغاتی خود را پایه ریزی میکنید باید بودجه ای هم برای آن اختصاص دهید شاید شما در استارت آپ یا کمپانی خودتان بودجه سالانه داشته باشید اما بهتر است تا آن را به بودجه های ماهانه و امورات ماهانه تقسیم کنید تا بهتر بتوانید نتایج را ردیابی کنید.

در اینجا ما برای شما برنامه بودجه بندی از سایت Entrepreneur.com  در نظر گرفته ایم تا مطالعه کنید.

۰۹٫فهرست اقدامات

چه کارهایی باید انجام بدهید تا به اهداف برنامه بازاریابی خود برسید ؟

این دقیقا همان چیزی است که شما باید در برنامه بازاریابی خودتان انجام دهید همه آن ها را باید لیست کنید بطوری که نباید از طرح توسعه بازاریابی خود خارج شوید و یک به یک آن ها را انجام دهید.

این لیست میتواند لیست کارهایی تک مرحله باشد که شما ید در یک طرح بازاریابی میخواهید آن را انجام دهید.

برای مثال از فهرست اقدامات میتوانید این گونه گفت که :

شما میخواهید یک کمپین تبلیغات مستقیم راه اندازی کنید و باید کارهای زیر را لیست کنید :

 • بودجه خود را برای این کمپین تعیین کنید.
 • هدف خود را از این مبارزه تبلیغاتی مشخص کنید.
 • نوع ایمیل ارسالی را تعیین کنید.
 • یک طراح یا یک کمپینر ایمیلی استخدام کنید.
 • اول پیش نویس ایمیل خود را آماده کنید.
 • پیام تبلیغاتی در درون ایمیل را سازماندهی و سایر اقدامات.

لیست اقدامات شما در طرح بازاریابی ئ برنامه بازاریابی میتواند چندین شکل مختلف داشته باشد اما همه این فعالیت ها بخاطر این است که شما بتوانید موفقیت و پیشروی خودتان را پشتیبانی کنید.

۱۰٫متریک ها یا معیار ها

برای بازاریابی خود را چگونه میخواهید آنالیز کنید و به نظرتان در کدام قسمت بهترین خواهید شد ؟

همه کارهایی که شما در یک طرح توسعه بازاریابی و برنامه بازاریابی میکنید به این دلیل است که به نتیجه خوبی در کسب و کار کوچک خود برسید و بعد از رسیدن به نتیجه باید بتوانید آن ها را آنالیز کنید و باز بهتر یک طرح بازاریابی دیگر را شروع کنید.

اما باید آنالیز نتایج خود معیارهایی داشته باشید که اگر کسب و کار شما آنلاین باشد به راحتی میتوانید از معیارهای اینترنتی استفاده کنید و یا اگر کسب و کار شما دارای فعالیت های سنتی باشد باید به روش دیگر مانند افزایش درصدی فروش به نسبت سال گذشته در کسب و کار خودتان و یا افزایش فروش به نسبت بررسی رقبا انجام شود.

با این حال اگر شما توانستید همه این مراحل را انجام دهید راه های بسیار خلاقانه ای برای بررسی و آنالیز نتایج طرح توسعه بازاریابی و برنامه بازاریابی و طرح بازاریابی به ذهنتان خواهد رسید.

شما مطالعه کننده عزیز مهمترین بخش رسانه آموزشی کسب و کار هستید لطفا نظرات و پیشنهادات و چیزی که میخواهید به این مقاله اضافه شود را در پایین همین مقاله در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *