بازاریابی مغازه کوچک

چگونه بازاریابی مغازه کوچک خود را انجام دهیم – چند روش عملی

بازاریابی مغازه کوچک در هر صنفی یکی از دغدغه های همیشگی صاحبان این مغازه ها بود و هست چرا که در این نوع کسب و کارها هزینه هایی که میتوان خرج کرد خیلی محدود است ولی با تفکر و استراتژی سازی برای این کسب و کارها میتوان به شکل درستی از همین کسب و کار ها درامد فراوانی داشت.

راه های زیادی برای بازاریابی مغازه کوچک وجود دارد که در این مقاله به مهمترین انواع آن اشاره خواهیم کرد ولی قبل از آن باید اشاره کرد که کسب و کارهای کوچک مخصوصا مغازه های کوچک یکی از صمیمی ترین انواع کسب و کارها در اجتماع هستند تا جایی این صمیمیت در این کسب و کار ها مهم است که حتی تبدیل شده است به نوعی استراتژی برای بازاریابی و فروش بیشتر.

شاید شما هم دیده باشید که یک برند خاص در شهر شما شعبه های زیادی از خود درست میکند که از مغازه های کوچک تشکیل شده اند این همان استراتژی است که بازاریابان و صاحبان کسب و کار از این طریق شروع به برند سازی و فروش در سطح اجتماع میکنند از مهمترین نوع این خرده فروشی ها میتوان به وال مارت اشاره کرد که در طول سالیان متمادی با برنامه ریزی صحیح به غول این صنعت تبدیل شده است.

مطلب مفید دیگر : راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک با مغازه‌ های چندمتری

بسیاری از این مغازه های کوچک متعلق به ساندویچی ها یا مغازه هایی با موضوع غذا و تغذیه هستند اما در این مقاله روش هایی بیان میشود که همه کسب و کار ها میتوانند از آن استفاده کنند تا جاییکه شاید شما هم به فکر بیفتید که مغازه ی کوچکی برای خود فراهم کنید.

با این چند استراتژی کسب و کار خود را رونق ببخشید وبدانید که همیشه داشتن آگاهی شما را به جلو پرتاب خواهد کرد.

1.بازاریابی مغازه کوچک از بیرون به داخل

بازاریابی مغازه کوچک از بیرون به داخل یعنی شما از مغازه خود خارج شوید و به آن نگاه کنید شیشه های بیرونی شما مهم ابزار بازاریابی شما هستند.

این شیشه ها در بازاریابی مغازه کوچک شما نقش بسیاری را بازی میکنند چرا که اولین ارتباط بازاریابی را شما از این طریق با مشتریان و رهگذر های خود ایجاد میکنید پس باید با دقت خیلی بیشتری به آن توجه کنید.

نحوه بازاریابی مغازه کوچک از طریق شیشه های بیرونی مغازه یکی از مواردی است که متخصصان بازاریابی در جهان به هیچ عنوان از آن غافل نمیشوند این موضوع الزاما به این معنا نیست که شما هزینه های بسیار زیادی برای جلو مغازه خود بکنید فقط باید به موارد زیر توجه کنید :

بازاریابی مغازه کوچک

مطلب مفید دیگر :ساختن کسب و کار موفق : بازارکساد نیست بازار شما کساد است

1.روشنایی

بسیاری از مغازه ها را شما میبینید که امروز برای بازاریابی مغازه کوچک خود از نورهای ال ای دی و یا اس ام دی و یا تابلو روان های پرنور استفاده میکنند که من پیشنهاد میکنم به هیچ عنوان از هیچکدام از این ابزار استفاده نکنید.شاید شما هم از قدیمی های این نوع کسب و کار ها شنیده باشید که هرچقدر جلوی مغازه روشن تر آن قدر مشتری بیشتر اما باید به شما بگویم که هر چقدر روشنایی شما زننده و زیاد باشد مشتری ها حتی به شما نگاه هم نمیکنند و شما بیشتر موفق خواهید شد که حشره ها را جذب کنید.

پس انتخاب نور یکی از مهم ترین موارد برای بیرون مغازه و بازاریابی مغازه کوچک شماست.

سعی کنید از نور های ملایم ولی شکیل که نشان گر طرحی جذب کننده است استفاده کنید نورهای رنگی بسیار جذاب خواهندبود.

2.نمای بیرون مغازه

در این مورد برای هر مغازه فرق خواهد که نمای بیرون مغازه چگونه دیده میشود مثلا یک کافی شاپ بیرون بر فرق دارد با یک میوه فروشی و … ولی در هرحال شلوغی بیش از حد برای مشتریان اذیت کننده خواهند تا جایی که میتوانید نمای بیرون مغازه بسیار تمیز و آراسته نگهدارید و اگر موقعیت زمانی و مکانی به شما این اجازه را داد با هزینه های بسیار کم مانند حیاط یک خانه طراحی اش کنید این صمیمیت بین مشتری و کسب و کار شما را بسیار افزایش میدهد.

طراحی و دیزاین داخلی و خارجی یکی مغازه برای اولین بار در کشور آمریکا متولد شد و امروزه تاجاییکه پیشرفته است که در دانشگاه های آمریکایی مقطع مهندسی چیدمان هم تدریس میشود.

3.شیشه ها جلوی مغازه ابزار نهایی  برای بازاریابی مغازه کوچک

شیشه هایی جلویی مغازه شما ابزار نهایی بازاریابی از بیرون به داخل شما هستند.

برخی از مغازه دارن این شیشه ها به گونه ای پر میکنند از تبلیغات که گویی در داخل فقط به امور پرینت و چاپ مشغول اند و داخل مغازه هم به هیچ عنوان دیده نمیشود یا به سختی دیده میشود شما باید به رهگذاران این اجازه را دهید که داخل مغازه را به شکل برنامه ریزی شده ای ببینند.

این بیشتر باعث جذب شدن آن ها به کسب و کار شما خواهد شد.

مغازه کوچک

مطلب مفید دیگر :نحوه قیمت گذاری برای یک محصول – کاربردی و خلاق

2.اول قدم به داخل

در استراتژی دوم بررسی میکنیم که چگونه باید اولین قدم را به داخل برای مشتری ها راحت تر کرد و برنامه هایی برای این قدم اینجاد نمود نحوه بازاریابی مغازه کوچک بستگی دارد به همین موضوعات ریزی که بسیاری از مغازه داران آن را فراموش میکنند و گاهی به آن توجه نمیکنند.

مهمترین نکته در این استراتژی برای بازاریابی مغازه کوچک این است که وقتی مشتری اولین قدم خود را به داخل مغازه میگذارد اولین چیزی که به چشمش میخورد چیست؟

شما به عنوان صاحب کسب و کار از بیرون به داخل مغازه وارد شوید و توجه کنید که اولین چیزی که به چشم شما میخورد چیست این بسیار نکته مهمی است من شخصا خودم خیلی به این موضوع توجه کردم و در بیشتر مواقع به دلیل عدم آگاهی مغازه دار اولین چیزی که به چشمم میخورد گوشه یخچال یا دیوار یا یک میز است به نظر شما کدام یک از این ها حال خوب کن است؟

مشتری ها به این دلیل وارد مغازه شما میشوند که تغییری در احساسات کنونی خود انجام بدهند آن ها پولی را خرج میکنند که این کار را انجام دهند پس بسیار معلوم است که هر مغازه ای بهتر بتواند این کار را بکند بیشتر درآمد خواهد داشت.

بررسی کنید تا ببینید که چه چیزهایی میتواند حال یکی انسان را خوب کنند آن ها در اولین قدم ورود جلوی دیدگان مشتری بگذارید حتی در مقاله در گذشته ما تاثیر بوها را نیز در این ورود اول برای بازاریابی مغازه های کوچک نیز بررسی کردیم.

بازاریابی مغازه

مطلب مفید دیگر : بازاریابی – ارتباط با مشتری یا ارتباط با نیاز مشتری – پول کجاست

3.ارزش طول عمر مشتری داخل مغازه

در استراتژی باید جواب دهیم به یک سوال مهم برای نحوه بازاریابی مغازه کوچک :

مشتری شما چقدر داخل مغازه بماند به نفع شماست؟

طبیعتا هرچقدر بیشتر بتوانیم داخل مغازه نگهشان داریم بیشتر به نفع ما خواهد بود و این نگهداری باید برنامه ریزی شده باشد و گرنه اشغال بیجا مانع کسب اسب.

حتی برخی سوپر مارکت ها به این معتقدند که خوب ما اجناس مصرفی میفروشیم و مشتری هر چیزی که لازم دارد را از ما میخواهد و ما تحویل میدهیم و تمام ولی اتفاقا برعکس این تفکر بیشتر ماندن مشتری در سوپر مارکت هم به نفع فروشنده خواهد بود.

به طور کل باید بگویم اگر میخواهید بازاریابی خوبی برای کسب و کار کوچک خود ایجاد کنید حتما تلاش کنید مشتری را بیشتر داخل مغازه نگهدارید.

یکی از راه ها این است که چیدمان را طوری انجام دهیم که مشتری داخل مغازه به گردش بپردازد که به این روش میگویند شهربازی مشتری.

اگر میخواهید شهربازی مشتری را ایجاد کنید باید توجه کنید به مسیرهای حرکت مشتری ها در مغازه اگر یک رستوران هستید صندلی و میزها را طوری انتخاب کنید که هر کس نشست از پاشد امتناع کند.

این شما هستید که ارزش طول عمر مشتری را در داخل مغازه مشخص میکند در این زمان که مشتری داخل مغازه شماست شما باید شروع به فروش کنید و آن ها را ترغیب کنید که از شما خرید کنند.

مطلب مفید دیگر : بازاریابی مستقیم یا Direct Marketing چیست و چرا باید از آن استفاده کرد

درباره نویسنده : امین لطفی

 

نظرات مشتریان ما

بسیار خوشحالم که در همچین سایتی عضو هستم سایت جامع و خوبی دارید که تمامی مطالبش رو هم میشه در کسب و کارهای آنلاین استفاده کرد و هم آفلاین فایل صوتی شش راه برای تحول کسب و کار با بازاریابی با سرعت نور هم عالی بود

علی راضی فر مشتری و بازدید کننده سایت 6 ماه پیش

قبلی
بعدی

اشتراک در رسانه آموزشی

با وارد کردن ایمیل خود در رسانه آموزشی کسب و کار مشترک شوید و ایمیل های آگاهی دهنده از نوشته های تازه را دریافت کنید

منتظربمانید

با تشکر از اشتراک شما

آموزش های بسیار کمیاب و مفید در فروشگاه با قیمت های باور نکردنی حتما سر بزن رد کردن