خانه / دسته‌بندی نشده / بازاریابی محتوا برای استارت آپ ها – اصول کسب و کار شاد و راحت

بازاریابی محتوا برای استارت آپ ها – اصول کسب و کار شاد و راحت

دانستن اصول بازاریابی محتوا از جمله کارهایی است که استارت آپ ها باید در آگاهی یافتن آن تلاش کند و با کمک آن کسب و کار خود را در بازار رقابت جایگاه سازی کنند و برند خود را بزرگ و بزرگتر کنند.

بازاریابی محتوا

امروزه از مهم ترین موارد در بازاریابی بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ است که از زیر شاخه ی این نوع بازاریابی که خود به نوعی سرشناس در بازاریابی تبدیل شده است بازاریابی محتوا است.

به طور مستقیم این نوع از بازاریابی ها زیر مجموعه بازاریابی اینترنتی هستند که بازاریابی محتوا از زیر مجموعه های مهم بازاریابای شبکه های اجتماعی است.

بازاریابی محتوا نوعی رابطه ی غیر مستقیم

در مقالات گذشته توضیحات مفصلی در رابطه با محتوا و این که چه چیز است داده ایم اما در اشاره کوچک میتوان گفت محتوا هر آن چیزی است که اطلاعات مفید و رایگان و جذابی را در اختیار مخاطب میگذارد و مخاطب با استفاده از آن آرام آرام به سمت کسب و کار شما هدایت میشود.

پس بازارایابی محتوا نوعی رابطه ی غیر مستقیم است دقیقا برعکس بازاریابی مستقیم و بازاریابی رابطه ای.

بازاریابی محتوا
روند تولید محتوای ناب از تولید تا پلن

دو کار بسیار مهم در بازاریابی محتوا

در این میان وقتی صحبت از رابطه ای غیر مستقیم میشود حتما باید توجه شدیدی بر روی محتوای ناب داشت تا این محتوا ها بتوانند سلایق و علایق مشتریان زیادی را پوشش دهند و آن ها را به سمت کسب و کار شما هدایت کنند.

یکی دیگر از اموراتی که باید شدیدا در نظر گرفته شود روانه شدن هر محتوا به سمت کانال مخصوص خود است چرا که هر محتوا فرمتی دارد و هر جایی نمیتوان آن را نشان داد و از طرفی دیگر باید ببینید که مشتریان شما بیشتر در کدام کانال ها فعالیت میکنند تا در آن جا فعالیت بازاریابی محتوا ی خود را افزایش دهید.

سه استراتژی مهم بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا نیز مثل سایر بازاریابی ها از استراتژی های خاص خود پیروی میکند که در این میان دو استراتژی شاخصی وجود دارد که از دو سوال نشات میگیرد :

  • اولین این که خریداران ما چه کسانی هستند و ما باید به چه نیازهایی از آن ها پاسخ دهیم؟

همانطور در بالا گفتیم ما با تولید محتوا سعی داریم که بطور رایگان چیزی ارزشمند که حاوی اطلاعاتی جذاب است را برای مخاطب ها تولید کنیم پس در این راستا بهتر است ببینینم که خریداران و کاربرانی که به ما سر میزنند میتوانند چه کسانی باشند و ما باید به چه نیازهایی از آن ها پسخ دهیم تا جذب شوند.

که در این مورد الگو های متفاوت خرید مشتریان نیز باید بررسی شود.

  • دومین مورد میتواند این باشد که بازاریابی محتوا به کدام اهداف سازمانی ما کمک میکند تا بهتر برآورده شود ؟

از جمله مهم ترین سوال هایی است که سنگ بنا استراتژی محتوایی شما را میگذارد در هر سازمان و استارت آپی برای اهداف خاصی که سازمان دارد شروع به تولید محتوا میکنند و شما هم باید ببینید که میخواهد به کدام هدف برسید و بعد از آن شروع به تولید محتوا کنید.

  • سومین سوالی که میتوان پرسید این است که باید به خود ذات محتوا نیز توجه کنید و بپرسید که مشخصه ی یک محتوای خوب چه چیزی میتواند باشد.

جواب های بسیاری میتوان به این سوال داد اما بهترین محتوا برای کسب و کار شما چه چیزی میتواند باشد؟

شاید هر محتوایی با هر فرمتی مناسب یک استارت آپ نباشد پس باید بدانید که به کدام سمت و سو حرکت میکنید.

بازاریابی محتوا
استراتژی طبقه بندی شده بازاریابی محتوا

مهم ترین اهداف بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا میتواند هدف های بسیار زیادی داشته باشد که مهمترین آن ها را در روند بازاریابی بیزینس به بیزینس یا  B2B  در اینجا برایتان بازگو میکنم.

  • آگاهی از برند
  • تبدیل شدن به رهبر بازار
  • افزایش مشغولیت مشتریان
  • فروش
  • حفظ مشتری و ساختن مشتریان وفادار
  • افزایش فروش‌های جانبی

روند های تولید محتوا در بازاریابی محتوا باید پیرو این اهداف باشند بخصوص اگر بازاریابی محتوا ی شما بین سازمانی است یعنی محصول شما را شرکتی مثل خودتان خریداری میکند.

در سخن پایانی بطور کاملی میتوانم بگویم که بازاریابی محتوا یکی از راه هایی است که به مرور میتواند به شما کمک کند تا در حیطه ای که در آن مشغول رقابت هستید تسلط یابید و همانطور که در بازاریابی با سرعت نور اشاره کردم کنترل گفت و شنود را در دست بگیرید.

راستی این مطلب هم میتونه واستون مفید باشه : برندینگ برای استارت آپ ها

نویسنده : امین لطفی

درباره ی امین لطفی

مطلب پیشنهادی

ایده بازاریابی

۱۰۱ ایده بازاریابی برای بیزینس های کوچک – روش های بازاریابی – بخش اول

ایده بازاریابی و روش های بازاریابی داشتن ایده بازاریابی و دانستن روش های بازاریابی یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *