خانه / بازاریابی و خلاقیت / ارضای فوری روح و روان یا اپیدمی سرعت و تاثیر آن ها بر بازاریابی امروز

ارضای فوری روح و روان یا اپیدمی سرعت و تاثیر آن ها بر بازاریابی امروز

ارضای فوری امروزه یکی عواملی است که میتوان گفت بیشتر شبیه یک اختلال به نظر می آید چیزی است که روز به روز همه گیر تر میشود و مردم بیشتر دچار آن میشوند.

ارضای فوری چیست

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در یک گروه یا یک کانال و یک شبکه ی اجتماعی با لینکی مواجه شده باشید که بخواهید روی آن کلیک کنید.

با کلیک بر روی همین لینک وارد صفحه ای پر از پیشنهادات غیر قابل رد مواجه میشوید.

حال رد میکنید یا قبول؟

دربیشتر مواقع که رد نمیکنیم حتما دست به خرید میزنیم و …

این نوع تسریع در امورات ما را دچار اختلالی کرده بنام ارضای فوری

یعنی در مغز ما عادتی پدیدار شده که تحت این عنوان که باید همه چیز را زود و سریع به دست آورم در سال های پیش سیاستمداران ایرانی به این مسئله اپیدمی سرعت میگفتند.

دقیقا نمیتوان گفت که این همان اپیدمی سرعت است چرا که اشاره ی بیشتر این اپیدمی برای جوانان ۲۰ تا ۳۰ ساله در دهه هفتاد و هشتاد بود که میخواستند یک شبه ره صد ساله بروند و جالب است بدانید همین اپیدمی را مردم ایران با خود تا امروز آورده اند و این اپیدمی تاثیر بسیار زیادی در فرهنگ امروز ما داشته است.

اما ارضای فوری معنایی فراتر از اپیدمی سرعت دارد ارضای فوری به عادتی میگوییم که ما را مجبور میکند بی حوصله تر از سال های قبل باشیم و فقط بجنبیم که زود تر همه چیز را بدست بیاوریم.

تحقیق های بسیار طولانی در این مورد داشتم و نتایج بسیار جالبی بدست آوردم.

ارضای فوری
من همه چیز رو الان میخام

ارضای فوری و برخی از نتایج

در برخی از نتایجی که من در تحقیقات بازاریابی خود بدست آوردم این بود که اشاعه ی فرهنگ در یک اجتماع بی تاثیر از این نیست که ما همدیگر را نبینیم و اتفاقی بیفتد.

به عبارت دیگر در جایی ما فرهنگی را برخود غالب میکنیم که ببینیم طیفی از اجتماعی این فرهنگ را دارند.

حال اگر فردی یا دستگاهی یا تبلیغاتی بخواهد این چنین جلوه کند که “دیگران از این فرهنگ ، محصول ، ویا هر چیز دیگر استفاده میکنند تو چه را عقب ماندی” چه؟

این جا تاثیر این موارد بر روی بازاریابی به میان می آید که بازاریابان حرفه ای از آن مطلع هستند.

ارضای فوری و تاثیر آن بر بازاریابی

اگر ما عادت کردیم که همه چیز را راحت وسریع بدست بیاوریم و فرهنگی از کم حوصلگی بر ما غالب شده است چرا بازاریاب ها نیاید که همه چیز را به ما سریع عرضه کنند؟

در کشورهای دیگر همچون چین و کانادا و کشور های بسیار پیش رفته همه چیز بسیار سریع وارزان اتفاق می افتد گرچه ما در ایران شاهد کم حوصلگی مردم وآرام آرام ترغیب شدن آن ها به این جنبه هستیم ولی در برابر این کم حوصلگی کار ها با سرعت پیش نمی رود.

ولی در این کشورهای بزرگ که بیان کردم یعنی اگر مردم در لحظه ارضا نشوند ناراضی خواهند بود برای همین بازارایاب ها در تلاش اند که در پر سرعت ترین حالت ممکن نیاز های مشتری ها ، در خواست ها و هرچه که نیاز دارند را با سرعت بیشتری نسبت به رقبا ارضا کنند.

مثلا از مهم ترین زمان ها در کشور چین ساعت یازده شب است که مردم در شبکه های اجتماعی در حال چرخ زدن و گپ زدن هستند در این زمان بازاریاب ها وارد عمل میشوند و تبلیغ های غیر ملموسی را برنامه ریزی میکنند.

و یک ساعت تمام تا دوازده شب مردم چین یعنی بیشتر آن ها در حال خرید هستند و یک مصرف گرایی تحریکی که در مقاله ای جدا توضیح خواهم داد شایعه شده است.

در چین همه ی این سفارش ها را میتوانید تا نزدیک های ظهر روز بعد در محل کارتان تحویل بگیرید و اگر بسته ی غذایی بود با دوستان وهمکارانتان میل کنید.

ارضای فوری

سرعت بیشتر و رقابت بهتر

ما در هر رقابتی یعنی در اکثر رقابت های مسابقاتی شاهد این هستیم که باید سرعت بیشتر نسبت به حریف داشته باشی تا بتوانی برنده شوی.

تقریبا در بازار رقابت هم این چنین هست داشتن سرعت بیشتر مزیت محسوب میشود ولی استفاده ی غلط از این سرعت باعث شکست حتمی آن کسب وکار خواهد بود.

سخن پایانی و نکته ی طلایی

سخن پایانی در مورد ارضای فوری این میتواند باشد که این نوع اپیدمی و این نوع بی حوصلگی دست صاحبان کسب وکار نیست ولی باید همین صاحبان کسب و کار بتوانند با سرعت ذهنی مشتری ها جلو بروند.

از خود تان بپرسید که چگونه میتوانید با سرعت بیشتری محصولات وخدمات و هرچیزی که ارایه میکنید را به دست مشتری برسانید این حتما شما را از رقیب هایتان جلو خواهد انداخت.

مطلب مرتبط و پیشنهادی نویسنده : ارتباط با مشتری یا با نیاز مشتری پول کجاست

 

 

لطفا بعد از استفاده از این مطلب مفید در هر جایی منبع آن را ذکر کنید

درباره امین لطفی

اگر صدبار دیگر به دنیا بیام بازهم کار بازاریابی را انتخاب میکردم و تا چیزی را تست و آزمایش نکنم آن را انتقال نمیدهم پس با خیال راحت از آموزه های سایت استفاده کن ، من اینجا هستم کمک کنم تا سودزا ترین و پول زا ترین کارها رو توی اینترنت انجام بدی .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *